sobota, 3 grudnia 2016

BYTOM ODRZAŃSKI

Miasto o wybitnych walorach krajoznawczych, usytuowane na wysokiej skarpie lewego brzegu środkowej Odry, przy drodze lokalnej łączącej Kożuchów z Głogowem. Bytom Odrzański, ze względu na położenie naturalne w malowniczej dolinie Odry z ciekawymi okazami dębów i pomnikowych drzew, jest atrakcyjnym terenem wędrówek pieszych. Ongiś ważny gród piastowski strzegący przeprawy przez Odrę, prawa miejskie otrzymał przed 1258 r.

Rynek i późnorenesansowy ratusz z 1602-1609; kamieniczki „Pod Złotym Lwem” z XVI w.; Odra; gotycki kościół św. Hieronima z XIV w.

Szczególnie wysokimi walorami artystycznymi odznacza się zabudowa rynku. Na początku XVII wieku powstał ratusz – usytuowany wyjątkowo, nie na środku rynku, lecz w zachodniej linii przyrynkowej zabudowy. Wyróżnia się paradnym wejściem, ozdobionym, renesansowym portalem oraz siedmiokondygnacyjną wieża, zakończoną galerią i kopulastym hełmem. Kamieniczki „Pod Złotym Lwem” założone na dwu działkach, co zostało podkreślone przez dwa odrębne szczyty. Oba szczyty to arcydzieła późnorenesansowej architektury mieszczańskiej. Godnym uwagi jest również kościół parafialny pw. św. Hieronima z XIV . o charakterze gotycko-barokowym.

Pocztówkę otrzymałem od Pauli w ramach wymiany między blogerami:) 

2 komentarze:

  1. Osobiście, chętnie wybrałabym się na wędrówkę po mieście i okolicy. Widoki z pocztówki bardzo do tego zachęcają.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie sądziłam, że Bytom Odrzański jest tak ładnym miejscem. Ratusz jest świetny, a i jego położenie rzeczywiście zasługuje na uwagę. Kamienice bardzo ładne. Chętnie bym się tam wybrała :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)