sobota, 26 listopada 2016

SKANSEN RZEKI PILICY

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim znajduje się naprzeciwko wejścia do krajobrazowego rezerwatu przyrody Niebieskie Źródła. Jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Dokumentuje i popularyzuje dziedzictwo przyrodniczo-historyczne Pilicy i Nadpilicza. 


Największe atrakcje Skansenu stanowią: zabytkowy młyn z XIX w., największa w Polsce ekspozycja kamieni młyńskich oraz kolekcja wydobywanych z dna Pilicy pojazdów pancernych z II wojny światowej. Skansen gromadzi też okazy dawnego rybołówstwa ludowego i eksponaty związane z tradycją spławów drewna. Ozdobą Skansenu jest autentyczna 100-letnia barka pilicka oraz replika parowca „Pilica” sprzed 112 lat. W tomaszowskim Skansenie odtwarzane są również wydarzenia, które miały miejsce nad Pilicą i były z nią ściśle związane.

 
 Pocztówkę otrzymałem od Ewy z Tomaszowa Maz. Dziękuję:)

3 komentarze:

  1. Byłem tam na początku września. Świetne miejsce stworzone przez pasjonatów. Po drugiej stronie ulicy znajduje się rezerwat Niebieskie Źródła, które też warte są odwiedzenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam o tym skansenie, ale nigdy nie miałam okazji do niego zawitać. Nie wiedziałam, że mają pocztówki. I to nawet ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)