poniedziałek, 10 października 2016

PIENIĘŻNO

Pieniężno położone jest na obszarze Wzniesień Górowskich (teren Zielonych Płuc Polski) nad rzeką Wałszą w województwie warmińsko-mazurskim - od stolicy województwa dzieli je 70 km.Miasto otrzymało herb przedstawiający skrzyżowane złoty miecz i srebrny klucz (symbole patronatów kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła) na błękitnym tle. W przerwach między skrzyżowaniami znajdują się trzy srebrne worki z mąką (nawiązujące do niemieckiej nazwy miasta Mehlsack). W 1947 roku nadano miasteczku nazwę Pieniężno, które w tym czasie nosiło nazwę Mąkowory. Nazwa pochodzi od nazwiska Seweryna Pieniężnego Juniora (1890 - 1940)- polskiego patrioty, pokrzepiciela Polaków z Warmii, dziennikarza, redaktora i wydawcy "Gazety Olsztyńskiej".

Zamek Kapituły Warmińskiej

Zamek Kapituły Warmińskiej został wzniesiony w XIV wieku służąc administratorowi ziem warmińskich. Zamek i miasto ulokowano nad rzeką Wałszą, wykorzystując ukształtowanie terenu trudno dostępne potencjalnym najeźdźcom. Zamek pieniężeński był ośrodkiem skąd Kopernik wyjeżdżał na lokacje sąsiednich wsi. Jak podają źródła, pobyt Kopernika w Pieniężnie datuje się na okres 22 - 25 października 1518 roku oraz 11 - 12 marca 1519 roku. 

Pocztówkę otrzymałem od Lenki z bloga Wśród pocztówek

1 komentarz:

  1. W 100% nazwa Pieniężno jest lepsza niż Mąkowory ;) W Pieniężnie byłam na wycieczce szkolnej w podstawówce, więc za wiele nie pamiętam, a później to już tylko przejazdem. Miasto całkiem ładne i zadbane z tego co pamiętam. O Pieniężnym jako rodowita Warmianka uczyłam się w szkole i z tego co pamiętam były organizowane nawet konkursy wiedzy.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)