sobota, 1 października 2016

DROHICZYN

Miasto malowniczo położone na wysokim, prawym brzegu Bugu, w miejscu gdzie rzeka tworzy przełom. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od drogi lub imienia Drohita. Już w VIII w. znany był jako port rzeczny na handlowym szlaku wodnym, jaki tworzyła rzeka Bug. Prawa miejskie magdeburskie otrzymał w 1498 r. od wielkiego księcia Aleksandra Jagiellończyka. Od 1520 r. Drohiczyn został stolicą województwa podlaskiego. Obecnie Drohiczyn jest znaną miejscowością letniskową cieszącą się zasłużoną popularnością zarówno z uwagi na swoje walory przyrodnicze, jak też znane zabytki. To miejsce niezwykłe i pełne czaru. Malownicze okolice miasta były wielokrotnie opisywane, m.in. przez Sienkiewicza, Kraszewskiego i Żeromskiego.
 
widok z Góry Zamkowej

Naturalny punkt widokowy stanowi Góra Zamkowa – dawniej grodzisko, w poważnym stopniu zniszczone przez rzekę. Znajdujący się tutaj zamek prawdopodobnie uległ spaleniu w 1656 r. Według legendy w głębokich podziemiach dawnego zamku znajdują się skarby Jaćwingów, których odnalezienie wymaga specjalnego zaklęcia i sporej odwagi, bowiem strzeżone są przez przybierające różne postacie złe duchy. Podziwiając z Góry Zamkowej piękne położenie miasta, należy pamiętać, że patrzymy na stary gród koronacyjny, jeden z czterech w Polsce.

4 komentarze:

 1. Marzy mi się wyjazd do Drohiczyna :) Tylko muszę zabrać męża, bo zawsze jest zazdrosny, kiedy jadę w Polskę bez niego - też by chciał wszystko zobaczyć ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to życzę powodzenia w realizacji podróżniczych planów:)

   Usuń
 2. Uwielbiam takie widoki na pocztówkach. Wschodzące lub zachodzące słońce zawsze tworzą taki magiczny klimat. To musi być ciekawe miejsce warte odwiedzenia i chyba muszę o nim więcej poczytać, bo szczerze mówiąc nazwę kojarzę, ale wiedzy nie mam o nim żadnej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki widok to ja bym mogła oglądać codziennie! Wspaniały jest, przez co ta pocztówka również jest piękna. Na pewno skusiłabym się na punkt widokowy podczas wizyty w Drohiczynie, bo widzę że warto :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)