sobota, 2 kwietnia 2016

ZAMBRÓW

Zambrów jest położony na pograniczu Mazowsza i Podlasia, nad rzeką Jabłonką, w południowo – zachodniej części województwa podlaskiego, na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych: Warszawa – Białystok, Olsztyn – Łomża – Lublin, Łomża – Bielsk Podlaski – Białowieża. Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego rzeczownika "ząbr" i oznacza "miejsce pobytu żubrów". Zambrów początkowo własność książąt mazowieckich, prawa miejskie chełmińskie otrzymał około 1430 roku.

 
Pomnik żubra Zambrusia, Zambrów z lotu ptaka, Pomnik Żołnierza Polskiego II RP, Lwy na fontannie

Charakterystyczny pomnik Zambrowa, przedstawia żubra w rzeczywistych rozmiarach. Zambruś, bo tym imieniem go ochrzczono, w czasie specjalnej uroczystości miejskiej, odlany jest z brązu. Postawiony jest w centrum miasta.

 Tereny rekreacyjne nad zalewem


4 komentarze:

 1. zdecydowanie bardziej podoba mi się pierwsza pocztówka, a wszystko przez tego żubra :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jak zobaczyłam tytuł bloga to tak się właśnie zastanawiałam skąd kojarzy mi się nazwa Zambrów i teraz już wiem - jest po drodze do Hajnówki :) za to nie miałam pojęcia, że tam też mają swój pomnik żubra, który wydaje mi się być nawet ładniejszy od tego hajnówowego :)

  a tak poza tym z ogromnym opóźnieniem chciałam podziękować za przesyłkę świąteczno-urodzinową. bardzo miło mnie zaskoczyła i bardzo mnie uradowała. serdecznie dziękuję za pamięć! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzieś już pocztówki z Zambrowa widziałam, ponieważ pamiętam nawet, że wspominałam kogoś, że piłam mleko z Zambrowa i nazwałam kota Zambroś :D
  Tereny rekreacyjne nad zalewem prezentują się naprawdę dobrze, a pomnik musiałabym zobaczyć obowiązkowo!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)