piątek, 15 kwietnia 2016

HRUBIESZÓW

Hrubieszów jest najdalej na wschód wysuniętym miastem Polski, w linii prostej od granicy z Ukrainą dzieli go zaledwie 5 km. Przepływająca przez Hrubieszów Huczwa (dopływ Bugu) ma 75 km długości. Pierwsze wzmianki o istnieniu osady w tym miejscu pochodzą z 1254 roku. Fundatorem Hrubieszowa był Władysław Jagiełło. Miasto do 1892 roku nosiło nazwę Rubieszów. Stanisław Staszic stworzył tu w 1816 rodzaj spółdzielni indywidualnie gospodarujących rolników – słynne Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze.

Kościół Św. Stanisława Kostki; d. siedziba Towarzystwa Rolniczego; dwór „Du Château” - Muzeum Regionalne im. Stanisława Staszica

Znajduje się tutaj wiele interesujących zabytków, które warto zobaczyć będąc w tym mieście. Jednym z najciekawszych zabytków jest zbudowany w 1791 r. zespół dworski „Du Chateau”, w skład którego wchodzą poza dworem 2 oficyny, ogród z dziedzińcem, zabytkowe ogrodzenie. Obecnie jest to siedziba Muzeum im. Stanisława Staszica. Kościół Św. Stanisława Kostki (zbudowany w latach 1795-1828) wchodzi w skład zabytkowego zespołu Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, którym opiekują się ojcowie bernardyni.

Pocztówkę otrzymałem od Andrzeja w ramach wymiany :)

6 komentarzy:

 1. mój dom rodzinny stoi nad rzeką Huczwą, chociaż w innej miejscowości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładna pocztówka, z chęcią bym taką przygarnęła :P. Hrubieszów kojarzę z "Plebanii", jak jeszcze emitowali ją na TVP 1 :D.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam podobne skojarzenia z Karoliną, czyli znany serial "Plebania" :D
  Chciałabym kiedyś odwiedzić Hrubieszów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Hrubieszowie jeszcze nie byłam, ale woj lubelskie jest mi dobrze znane, bardzo lubię tam wracać, w tamte strony. Już w maju znów będzie okazja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hrubieszów większość osób kojarzy z Plebanią. Tzw. ściana wschodnia wciąż jest dla mnie obszarem nieznanym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W rzeczywistości Plebanię kręcono niedaleko Warszawy. Tylko nazwa Hrubielów ma sugerować, że to jest Hrubieszów:)

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)