niedziela, 20 grudnia 2015

KOLOROWE JEZIORKA

Kolorowe Jeziorka- jedno z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego.Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski). Na tym terenie rozmieszczone są cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Wszystko to dzięki łupkom pirytonośnym, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku. Dlatego możemy podziwiać dziś ten piękny zakątek, który po zaprzestaniu prac wydobywczych „przejęła" z powrotem przyroda. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka. 

Gmina Marciszów, Wieściszowice – dawne wyrobiska rud pirytów i pochodnych 

Pocztówkę otrzymałem od Ewy z Tomaszowa Maz. Dziękuję:)  

5 komentarzy:

 1. Ładna pocztówka. Nawet na zdjęciu widać,że woda jest kolorowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. słyszałam o tym miejscu i bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć je na żywo, bo wydaje mi się to być bardzo ciekawym zjawiskiem. chyba w takich momentach włącza mi się moje chemiczne zainteresowanie tego typu rzeczami. a sama kartka przesympatyczna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pocztówka bardzo ładna, podoba mi się ta kolorowa czcionka. Właśnie tutaj chodzi o kolory :) Miejsce, które chcę odwiedzić, ale jakoś zawsze coś wypada. Już mieliśmy z rodzicami plany, ale no niestety wszystko jakoś się rozmyło. Mam nadzieję, że tam zawitam kiedyś, ponieważ bardzo mnie te kolory fascynują :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sympatyczna nazwa :). No i pocztówka bardzo przyjemna dla oka. Takie miejsca to coś dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za pocztówkę z ptakami z Puszczy Białowieskiej :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)