sobota, 12 grudnia 2015

DĄBROWA BIAŁOSTOCKA

Miasto znajdujące się w kotlinie, wśród wysokich pagórków, nad rzeką Kropiwną, dopływem Biebrzy. Położona w urozmaiconym krajobrazowo paśmie wzgórz morenowych. Teren obecnego miasta był od dawna zamieszkany. Świadczy o tym wczesnośredniowieczne grodzisko oraz częste znaleziska wyrobów z kamienia czarnego w niezbyt odległych od Dąbrowy miejscowościach. W 1712 r. Dąbrowę nazywano miastem, ale dopiero przed 1775 r. Antoni Tyzenhauz spowodował nadanie praw miejskich.

Kościół, cerkiew i Urząd Poczty

Zabytków Dąbrowa Białostocka nie posiada, jednak warto obejrzeć neoromański kościół katolicki. Murowany kościół został zbudowany w latach 1897-1902, na wzniesieniu, na planie krzyża łacińskiego, z apsydą, zakrystią, dwoma wieżami. Fasada ze szczytem usytuowana symetrycznie między wieżami oraz tablicą upamiętniającą ks. Witolda Kuźmickiego, zamordowanego przez hitlerowców. Zwraca uwagę barokowy ołtarz w transepcie (z lewej strony). Interesujące są również obrazy umieszczone na filarach.

8 komentarzy:

 1. przyznam się, że o Dąbrowie Białostockiej akurat nie słyszałam. znam sporo Dąbrów, ale o tej słyszę pierwszy raz. bardzo ciekawe ujęcie dachu cerkwi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również nie słyszałam o tej miejscowości, ale bardzo lubię tę część Polski :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam pojęcia o istnieniu tej miejscowości, a co dopiero pocztówek z jej udziałem :) Podoba mi się nazwa tej rzeki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tym miejscu :). Z dodatkiem "Białostocka" znam tylko Czarną Białostocką :). Kościół wygląda ciekawie, jeśli będę w tych rejonach, na pewno się tam wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pragnę nadmienić, iż wejściem do cerkwi prawosławnej nie jest urząd pocztowy.
  Cerkiew ma piękne drzwi wejściowe i cudowne wnętrze. Zapraszam do odwiedzenia i modlitwy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cerkiew i urząd pocztowy to 2 różne zdjęcia, oddzielone od siebie żółtą ramką.

   Usuń
 6. ta poczta teraz wygląda 100 razy inaczej, nie mam pojecia skad wzięło sie tam to zdjęcie...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)