środa, 2 grudnia 2015

KALISZ

Uważany powszechnie za najstarszą miejscowość polską, jest drugim pod względem wielkości miastem Wielkopolski. Miejscowość wymieniona przez Ptolemeusza w 2 poł. II w. pod nazwą Calisia. Była ona wówczas zespołem osad położonych na tzw. Szlaku Bursztynowym. Prawa miejskie ok. 1253. Zabytkowa część miasta na prawym brzegu Prosny. Duży zespół budowli zabytkowych, głównie barokowych i klasycystycznych. W Kaliszu urodził się Adam Asnyk (1838-97). W latach 1842-62 mieszkała tu Maria Konopnicka.

Fragment murów obronnych z Basztą Dorotka (XIV w.) i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Henryka Melcera. Pocztówka wydana w 1986 r.

Gotycka baszta Dorotka będąca pozostałością murów obronnych wzniesiona w XIV wieku, o kształcie pierwotnie prostokątnym, przebudowana prawdopodobnie w XVI wieku na półokrągłą. Obwód zewnętrzny wynosi 5,3 m, wewnętrzny 3,9 m. Dwukondygnacyjna budowla z półokrągłymi otworami strzelniczymi, dach półstożkowy, kryty gontem. Na górnej kondygnacji znajduje się mała izdebka, a w podziemiu sklepiona piwniczka. Po utracie znaczenia obronnego wykorzystywana była jako więzienie dla kobiet trudniących się prostytucją. Nazywano je w Kaliszu „dorotkami” - stąd wzięła się obecna zwyczajowa nazwa baszty.

5 komentarzy:

 1. A ja dzisiaj kupiłem cały stos czystych kartek z różnych miast wydawnictwa RSW Prasa, Książka, Ruch. Nawet mi się spodobały:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż mnie dreszcz przechodzi na myśl o tym więzieniu. I to obok szkoły muzycznej :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym czasie kiedy było więzienie, szkoła muzyczna nie istniała :)

   Usuń
 3. Nie wiem jak to możliwe, ale mam w swoich zbiorach tylko jedną pocztówkę z Kalisza, a przecież jest to dosyć duże miasto. Będzie trzeba to chyba zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tym więzieniu i "dorotce". Nie mam ani jednej kartki z Kalisza, z tego co teraz pamiętam, ale z Ziemi Kaliskiej mam chyba dwie. W Kaliszu byłam sporo razy i przejazdem, i nie przejazdem i podobało mi się to miasto :) szczególnie wieczorem!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)