czwartek, 2 lipca 2015

SZYDŁÓW

Szydłów leży w województwie świętokrzyskim, ok. 40 km na południowy-wschód od stolicy regionu - Kielc. Zyskał miano "polskiego Carcassonne" dzięki zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu zawierającemu wiele elementów architektonicznych i przestrzennych średniowiecznego miasta. Do najważniejszych zabytków miasteczka zaliczają się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, kościół farny pod wezwaniem św. Władysława, synagoga.
Brama Krakowska stanowi jeden z najwartościowszych przykładów rozwinięcia średniowiecznego systemu obronnego. Główny zrąb bramy jest XIV-wieczny, górne kondygnacje przerobione w stylu renesansu w pocz. XVI w.; posiada attykę i dwie koliste wieżyczki. Między wnękami tej kondygnacji znajdują się dwa prostokątne okienka, zaś w półkolistych wnękach attyki - cztery strzelnice. Kamienne schody umieszczone w zachodniej ścianie prowadziły na chodnik straży w murach obronnych. Wysunięta do przodu część bramy posiada sklepiony łuk, w którym umieszczona była żelazna brona służąca do zamykania bramy od wewnątrz.

Brama Krakowska. Kościół farny p.w. św. Władysława. Synagoga

Kościół pw. św. Władysława należy kościołów ekspiacyjnych ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego w ramach pokuty za spowodowanie śmierci księdza Marcina Baryczki. Wybudowano go około 1355 r. z cegły, co jest wyjątkiem, bowiem wszystkie budynki z tamtego okresu wznoszono z miejscowego wapienia. Sąsiadująca z prezbiterium zakrystia posiada oryginalne, gotyckie sklepienie żebrowe. W okresie renesansu do nawy głównej dobudowano nawę boczną o sklepieniu kolebkowym. 
W północnej części średniowiecznego miasta, w obrębie murów obronnych, znajduje się synagoga. Zbudowano ją w latach 1534-1564, jedna z najstarszych w Polsce. Obiekt ma charakter późnogotycki. Murowana z kamienia łamanego, otynkowana, ściany grube na około 2 metry, okna zamknięte są półkolistym łukiem. W głównej sali obecnie znajduje się muzeum z eksponatami związanymi z kulturą żydowską: przedmioty i księgi religijne. 

Pocztówkę otrzymałem od Ewy z Tomaszowa Maz.:)

10 komentarzy:

 1. Ładna i ciekawa pocztówka dzięki tym dodatkowym elementom umieszczonym na niej.

  OdpowiedzUsuń
 2. A to ciekawostka. To już trzecia miejscowość w Polsce nawiązująca do Carcassonne.
  Opolszczyzna chlubi się przede wszystkim Paczkowem ale również i Byczyną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujące miejsce, no i ładna pocztówka :). Chciałabym odwiedzić to miejsce, no ale trochę daleko... Może kiedyś :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale znacznie bliżej i taniej niż do Carcassonne we Francji:)

   Usuń
 4. Nigdy nie słyszałam o tym polskim Carcassonne. Chyba na studiach wspominali jednak o innym, ale zapiszę albo zapamiętam także ten przykład :) Ja mam jedynie pocztówkę z tego prawdziwego Carcassonne francuskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O miejscowości słyszałam, ale nie wiedziałam, że jest tam taka interesująca brama i mury obronne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pocztówka bardzo mi się podoba. Nawet jest motyw stroju historycznego :). Przy okazji wszystkiego najlepszego z okazji pierwszego roczku bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna pocztówka :) A tego Pana to chyba nie pierwszy raz na pocztówkach widzę :P

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)