sobota, 27 czerwca 2015

MIASTKO

Miasto i gmina Miastko położone są w zachodniej części woj. pomorskiego (pow. bytowski) na granicy z woj. zachodniopomorskim. Jest jedną z największych obszarowo gmin w kraju. Jej powierzchnia to 467 km2. Ok. 50% obszaru gminy stanowią lasy i jeziora. Teren gminy Miastko to przede wszystkim wielkie przestrzenie lasów, czyste środowisko, duża liczba jezior oraz atrakcyjny krajobraz. Herb gminy - na srebrnym tle czerwony gryf trzyma w szponach niebieską kosę osadzoną w żółtej rękojeści. Pomorski gryf (fantastyczne zwierzę wyobrażane w postaci stylizowanego lwa z głową orła), który ukazuje się tylko częściowo, ponieważ miasto i gmina Miastko jest tylko częścią Pomorza; by podkreślić typowo rolniczy charakter trzyma on kosę.

Bobięcino. Przystań nad Jeziorem Bobięcińskim Małym
-Wyspa na Jeziorze Bobięcińskim Wielkim
-Wołcza Wielka. XIX-wieczny neoromański kościół ewangelicko-augsburski
-Tursko. Pałac z przełomu XIX i XX wieku

BOBIĘCINO
Miejscowość położona w odległości 15 kilometrów na zachód od Miastka nad Jeziorem Bobięcińskim Małym (28,80 ha). We wsi znajduje się zabytkowy dwór z przełomu XIX i XX wieku oraz Harcerski Ośrodek Wypoczynkowy. Na jeziorze Bobięcińskim Wielkim (niezwykle malownicze jezioro) o powierzchni 524,60 ha (6 wysp) znajdują się lęgowiska czernicy i tracza nurogęsi. Jest to największe jezioro lobeliowe (jezioro o małej twardości wody) w Polsce. Krystalicznie czysta woda jeziora przyciąga płetwonurków – największa głębokość to 48 m. Są tam także doskonałe warunki do żeglowania. Na największej wyspie występują obiekty archeologiczne: grodzisko wczesnośredniowieczne i osada oraz podwodne relikty drewnianego mostu. Unikalny zespół osadniczy datowany jest na wczesne średniowiecze, tj. IX-XII wiek.

TURSKO to mała wieś położona jest przy drodze Miastko–Sławno. Od 1969 roku jest siedzibą Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla dzieci i młodzieży. Ośrodek mieści się w wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku pałacu. Budowla wtopiona jest w zieleń otaczających lasów i malowniczo odbija się w urokliwym jeziorku. 
WOŁCZA WIELKA
Miejscowość położona jest w odległości 4 km na południowy -zachód od Miastka nad jeziorami: Wołczyca (7,35 ha) i Kościelne (70,15 ha). W Wołczy Wielkiej warto zobaczyć XIX-wieczny neoromański kościół ewangelicko-augsburski z przykościelnym cmentarzykiem.

Pocztówkę otrzymałem od Krystyny ze Słupska:)

7 komentarzy:

 1. Nie byłam tam nigdy :) Ale musi być uroczo. Chociaż jako mieszkanka wsi, w wakacje ciągnie mnie do miasta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno mnie tu nie było,ale powracam :D
  Bardzo ładna pocztówka,lubię te z lotu ptaka ;)

  P.S- Zapraszam do siebie na konkurs, do wygrania pocztówka z wakacji ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pocztówka skojarzyła mi się z Mazurami, a tu proszę - zupełnie inne województwo :) Ta zielona wyspa wygląda bardzo ładnie, choć i przystań pełna stateczków/żaglówek z lotu ptaka ładnie się prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miastko jest na mojej liście pocztówek do zdobycia. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem dlaczego pomyślałam po przeczytaniu tytułu, że Miastko znajduje się gdzieś w okolicach Torunia... Ach ta moja znajomość naszej mapy :P. Oczywiście moje serce podbiły zdjęcia z jeziorkiem! To pewnie dlatego, że tak bardzo tęsknię za wakacyjnym wyjazdem nad jezioro w Borach Tucholskich :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna,pocztówka i widok z lotu ptaka :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pocztówka zachęca do odwiedzin :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)