piątek, 1 maja 2015

CHEŁMNO

Miasto malowniczo położone na wysokiej krawędzi Wysoczyzny Chełmińskiej nad doliną Wisły. Cenny zespół urbanistyczno-architektoniczny. Zachowane w całości mury obronne (XIII-XIV w.) z 17 basztami i Bramą Grudziądzką, 5 kościołów gotyckich, ratusz, kamieniczki. Gród wzmiankowany w 1065. Miasto założone w 1233 na zmodyfikowanym prawie magdeburskim, zwanym odtąd prawem chełmińskim. 
Na rynku ratusz późnorenesansowy (1567-72), powstały z rozbudowy gotyckiego. W elewację zachodnią wmurowany żelazny pręt chełmiński (4,35 m). Na południe od rynku kościół parafialny gotycki (1290-1333) z bogatym barokowym wyposażeniem wnętrza.  Przy rynku i sąsiednich uliczkach kamieniczki, pierwotnie renesansowe w większości o klasycystycznych elewacjach. Za wschodnim odcinkiem murów obronnych, w dawnej fosie i na przyległych terenach ładny park.

Ratusz nocą, relikwiarz św. Walentego z 1630 r., kościół p.w. sw. Jakuba Starszego i św. Mikołaja, ratusz – sala III Ordynku, kościół p.w. Wniebowzięcia NMP (fara) – nawa główna, mury obronne, kościół farny – widok z lotu ptaka, wieża Mestwina, siedziba Akademii Chełmińskiej, kościół św. Ducha, kaplica św. Marcina, baszta Panieńska, panorama Chełmna od strony południowej

Wygrana w konkursie na blogu Aniszon kolekcjonuje

10 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ta kartka. Pamiętam ją z bloga Ani ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna, poznawcza pocztówka!

  http://wyjatkowewyjatkowosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Taak blisko mam do Chełmna, a byłam tam tylko raz w życiu. Wstyd :)
  Pocztówka piękna, taka w moim stylu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam na blogu już u kogoś identyczną pocztówkę :)
  Bardzo mi się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ładna pocztówka. Widać, że miasto z historią i pięknymi zabytkami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kojarzę tę kartkę z jednego z blogów ;). Chełmno to jedno z miast znajdujących się na mojej liście miejsc, które mam zamiar i MUSZĘ odwiedzić. Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam w tym mieście i ratusz jest naprawdę bardzo ładny :) Taki jasny i rzuca się w oczy. Ławeczkę zakochanych też widziałam i miałam okazję przejść się trochę po tym mieście i podobało mi się. Kartka bardzo ładna, nie każdy ma pocztówkę z polskiego Miasta Zakochanych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkoda, że teraz ławeczka została zniszczona :<

   Usuń
 8. Zawsze znajdujesz tyle ciekawych informacji o miejscach, z których masz pocztówki i nigdy to nie jest nudne :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. super, że kartka się podoba :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)