sobota, 25 kwietnia 2015

JASTROWIE

Jastrowie – miasto w Wielkopolsce leży na skraju doliny rzeki Gwdy, nad rzeką Młynówką w sąsiedztwie wzgórz zwanych Pagórkami Jastrowskimi. Warte uwagi są przepiękne i czyste jeziora w obrębie Jastrowia. Na wschód od Jastrowia leży Jezioro Duże o pow. 27.7 ha.
Jastrowie, swą historią sięga 1560 roku, kiedy to na zachód od rzeki Oski, Pomorzanie założyli wieś. Nazwa miasta wywodzi się od archaicznego wyrazu: ostr, jastry - szybki, ostry. Mógł oznaczać jakąś roślinę z ostrymi gałązkami. Herb miasta przedstawia na białym tle kiść niebieskiego winnego grona z dwoma zielonymi liśćmi po bokach.

Jezioro Duże, kościół p.w. N.M.P. Królowej Polski, budynek Nadleśnictwa Jastrowie, siedziba Urzędu Miejskiego

Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w stylu elektycznym inspirowanym neogotykiem i neoromanizmem wybudowany w latach 1880 – 1882 jako ewangelicki, od 1947 r. katolicki. Na uwagę zasługują liczne elementy z metaloplastyki.
Ratusz w Jastrowiu (z ciekawym zegarem oraz elewacją) powstał na początku XX wieku. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego.

Pocztówkę otrzymałem od Krystyny ze Słupska:)

13 komentarzy:

 1. Ładna pocztówka! :)

  http://wyjatkowewyjatkowosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Tydzień temu pokazywałam identyczną karteczkę na blogu. Krystyna zawsze wysyła piękne pocztówki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna pocztówka ;) Bardzo mi sie podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od Krystyny mam wiele przepięknych pocztówek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękna pocztówka! Każde miejsce ukazane na tej widokówce kusi bardzo, aby zobaczyć je na żywo :)! W sumie to nawet nie miałam pojęcia o takim mieście :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce wprost wymarzone na wakacyjny wypoczynek:)
   Ja również dowiedziałem się o istnieniu tego miasta z pocztówki.

   Usuń
 6. fajna pocztówka i ciekawy herb na niej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilkanaście razy w roku przejeżdżam przez Jastrowie i w końcu udało mi się tam kupić pocztówki i wysłać do znajomych. Cieszę się, że kartka spotkała się z tak pozytywnym odzewem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pocztówki z herbami to coś, co lubię :) Nigdy nie byłam w tej miejscowości choć nad jezioro to bym chętnie się wybrała, bo jest taka ładna pogoda!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny blog i hobby ten postcrossing. ja też się w to bawiłam kiedyś. fajna sprawa taka wymiana pocztówek z ludźmi z całego świata. pozdrawiam z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo:) Pozdrawiam z miasta nad Białą!

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)