sobota, 10 stycznia 2015

PŁOCK

Miasto malowniczo położone na wysokim brzegu Wisły. Ważny ośrodek kulturowy Mazowsza, Płockie Towarzystwo Naukowe o bogatych tradycjach, założone w 1820. Zabytkowe miasto o b. starych tradycjach kulturalnych z pięknym zabytkowym zespołem zamkowo-katedralnym. Najstarsze miasto na Mazowszu – gród 2 poł. X w., , od XI w. stolica Mazowsza. W XII w. jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych Polski.

Najcenniejszym zespołem zabytkowym Płocka jest Wzgórze Tumskie: romańska katedra, pozostałości gotyckiego zamku z Wieżą Zegarową (XIII/XIV w.) i Wieżą Szlachecką, Opactwo Benedyktynów z kościołem. Sarkofag Wł. Hermana i B. Krzywoustego w empirowej kaplicy.

Drzwi Płockie to jeden z najcenniejszych zabytków płockiej katedry. Są jednym z wielkich arcydzieł odlewnictwa romańskiego w Polsce. Dzielą się na 48 kwater ukazujących sceny ze Starego i Nowego Testamentu, alegorie i portrety fundatorów. Niestety drzwi w katedrze płockiej to jedynie kopia z 1981 r.

12 komentarzy:

 1. Ta kartka jest chyba dość stara, z historią. Jeśli można zapytać, otrzymałeś ją od kogoś czy była w Twojej rodzinie? ;) Słyszałam, że Płock jest ładnym miastem, ale nawet przejazdem tam nie byłam. W sumie to uświadamiam sobie coraz bardziej, że wielu polskich miast jeszcze nie widziałam :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta karta pocztowa chyba z lat 80. od "zawsze" była w mojej rodzinie.

   Usuń
 2. Hej :) Jeśli zbierasz pocztówki tylko z polski, mogę wysłać Ci ze Stalowej Woli i Sandomierza jeśli nie masz :) Mieszkam w okolicach obu miast i mogę to spokojnie zrobić, tylko pytanie czy chcesz obie i czy mam j wysłać w jednej kopercie czy w dwóch? :) Oraz czy mogłabyś mi podesłać coś w zamian :D

  Zaczynam obserwować i zapraszam do siebie na: postcrossing-by-zania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbieram pocztówki nie tylko z Polski, ale na tym blogu przedstawiam tylko polskie. Ze Stalowej Woli już mam, byłem tam nawet kilka razy. Ale chętnie otrzymałbym z Sandomierza. W zamian mógłbym wysłać z Białegostoku lub Białowieży.
   Ja również obserwuję. Dzięki:)

   Usuń
 3. Ale miło trafić, na taki ciekawy blog! Zajrzałam także na wersję angielską ;) Ze swojej strony zaoferować mogę uzupełnienie kolekcji o pocztówki z Mielca i/lub Tarnowa :) Zapraszam do siebie w wolnej chwili :)
  Pozdrawiam najserdeczniej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Już byłem na Twoim blogu i obserwuję:)
   Wysłałem wiadomość w sprawie wymiany. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Bardzo ciekawe kartki, nigdy takich nie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie jest to jedna kartka pocztowa - pierwsza część to lewa strona, a druga to prawa z wydrukowanym znaczkiem pocztowym.

   Usuń
 5. Bardzo ładna kartka :) Teraz ciężko takie spotkać.
  Dodaję do obserwowanych :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam w Płocku kilka lat temu na koncercie, ale wtedy niewiele udało mi się zwiedzić poza amfiteatrem i galerią Mazovia ;) ale ten zamek widziałam i piękne widoki znad Wisły też podziwiałam. Chętnie tam wrócę, bo wiem, że jest też tam Ogród Zoologiczny a ja chcę go zwiedzić.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)