wtorek, 13 stycznia 2015

EŁK

Miasto znajduje się we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego, pięknie położone na wysokim wschodnim brzegu Jeziora Ełckiego i nad rzeką Ełk. Ośrodek sportów wodnych, nad jeziorem kąpielisko i plaża. Kształt jeziora wydłużony, linia brzegowa urozmaicona, usiana wypłukanymi przez fale kamieniami. W pd.-zach. części jeziora pływające wyspy utworzone ze splątanej roślinności wodnej.
 
Pomnik M. Kajki. Panorama ul. Wojska Polskiego. Jezioro Ełckie. 


Na wyspie – gdzie uprzednio znajdował się gród Jaćwingów – zniekształcony przebudowaniami dawny zamek krzyżacki, wzniesiony w 1398 r., połączony lądem zwodzonym mostem. Początek przyszłemu miastu dała powstała naprzeciw zamku osada rybacka, która prawa miejskie otrzymała najprawdopodobniej w 1435 r. Herb miasta drzewa i jeleń – nawiązuje do lesistej okolicy miasta.
Panorama miasta. Ulica Armii Krajowej. Katedra.

W mieście brak ciekawszych zabytków architektury. Okazały kościół neogotycki z połowy XIX w. posiada wewnątrz interesującą polichromię nawiązującą do mazurskich motywów ludowych. W centrum miasta znajduje się pomnik mazurskiego poety Michała Kajki (1858-1940) oraz Dom Kultury jego imienia. Na Wyspie Zamkowej znajdują się mury zamku krzyżackiego.

Muzeum Zabytków Kolejowych Braci Sawczyńskich. To nieduże i pierwsze w Polsce muzeum prezentujące w formie zabawy historię prawdziwej kolei: Muzeum Kolejnictwa

8 komentarzy:

 1. Piękne położenie , nad samym jeziorem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Te mury zamku chętnie bym zobaczyła :) Do tej pory w Ełku nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że trochę się pozmieniało na Twoich blogach, albo to mi wyświetlają się inne kolory ;) Nie byłam w Ełku, ale widzę, że jest bardzo malowniczo położony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze trzeba coś zmienić od czasu do czasu, aby nie popaść w rutynę:)

   Usuń
 4. piękny Ełk. ;) to jest ta część naszego kraju, gdzie zbyt wiele mnie nie było, ale kiedyś to nadrobię, bo tamtejsze okolice są niezmiernie urokliwe. ;) tylko nie starcza mi na to wszystko czasu, żeby już zaraz gdzieś pojechać, za dużo takich miejsc jest. ;)
  pozdrawiam.
  http://poprostumadusia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakich ciekawych rzeczy się można tutaj dowiedzieć! Pisz więcej o północy Polski, bo tam mi straaasznie daleko :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:) Staram się przedstawiać miejscowości z całego kraju. Posty z północnych województw stanowią ok. 40%.. Pozdrawiam!

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)