piątek, 30 stycznia 2015

KAZIMIERZ DOLNY

Miasto malowniczo położone na prawym brzegu Wisły, u podnóża płaskowyżu o zboczach poprzecinanych erozyjnymi wąwozami pokrytymi bujną roślinnością. Jedna z najbardziej znanych w Polsce miejscowości letniskowych, będąca uroczym zespołem urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowym.

Piekarnia Artystyczna – Dom Restauracyjny B. i C. Sarzyńskich

Miasto z wieloma zabytkami renesansowo-manierystycznymi. Od początku XX w. licznie odwiedzane przez malarzy i literatów. Zabytkowy renesansowy układ urbanistyczny; rynek z renesansowymi podcieniowymi kamienicami o pięknej dekoracji fasad, domy i wille o interesującej architekturze.

Willa Marii Kuncewiczowej

Willa została zbudowana w latach 1934-36 dla Marii i Jerzego Kuncewiczów. Gościli w nim najwybitniejsi przedstawiciele i twórcy myśli społecznej i kulturalnej tego okresu. Ogród wokół willi został zaprojektowany przez wybitnego polskiego przyrodnika Jana Dybowskiego. Willa, nosi urokliwe miano „Pod Wiewiórką”. Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Nadwiślańskiego.

Pocztówki otrzymałem od Ewy z Tomaszowa Maz. Dziękuję:)

9 komentarzy:

 1. Ja również otrzymałam od Pani Ewy dziś pocztówki! Listonosz wrzucił je dopiero koło 16, a myślałam ,że piątek będzie bez pocztówek ;p W Kazimierzu Dolnym nie byłam ;p Willa Marii Kuncewiczowej jest przepiękna, bardzo lubię drewniane domy !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam drewnianą architekturę. Dlatego obejrzałam w Kazimierzu tę willę.
   Homolek

   Usuń
 2. Kiedyś tam byłam. To piękne miasteczko ale w pamięci pozostał mi tylko jego rynek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest cudny i z niego głównie słynie Kazimierz. Ale ja nie byłabym sobą, gdybym przy okazji pobytu nie obyła jakiejś pieszej wycieczki. Najmilej wspominam spacer wąwozem Korzeniowy Dół.
   Homolek

   Usuń
 3. Muszę się tam w końcu wybrać, bo tyle ciekawych miejsc do zobaczenia jest w tym mieście :) Bardzo podoba mi się nazwa willi, ciekawe czy tyle tam wiewiórek biegało czy może kobieta, która natknęła przyrodnika była ruda ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio otrzymałąm pocztówki z Kazimierza Dolnego, nawet ze znaczkiem z tego miasta :) Niedługo pojawią się one na blogu, a w tym mieście nie miałam jeszcze okazji być. Szkoda, bo wydaje się bardzo ładne

  OdpowiedzUsuń
 5. To jak już się kiedyś wybierzecie do Kazimierza proszę koniecznie odwiedzić piekarnię Sarzyńskich - koguty widoczne na pierwszej pocztówce są pierwszorzędne, a cebularze najsmaczniejsze na świecie, polecam!
  A potem oczywiście spacer jednym z licznych, uroczych wąwozów. Niezapomniane wrażenia są gwarantowane :)
  Co do willi, to wg mnie bardziej jest znana jako po prostu "Kuncewiczówka"....

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)