czwartek, 18 grudnia 2014

NOWY TARG

Miasto stolica Podhala, położone w widłach Czarnego i Białego Dunajca. Nowy Targ jest ośrodkiem góralszczyzny, węzłem komunikacyjnym, z którego rozchodzą się drogi w Tatry, Pieniny, Gorce i na Orawę oraz centrum kożusznictwa. Stolica Podhala znana jest w kraju z sukcesów sportowych w hokeju na lodzie. Magnesem przyciągającym do „Miasta” (górale rzadko używają nazwy Nowy Targ) są jarmarki podhalańskie - tylko tutaj można kupić prawdziwy oscypek, oryginalny podhalański kożuch czy serdak oraz inne regionalne wyroby.

Kościół parafialny pw. N.S.P.J., pomnik Włodzimierza Orkana, Ratusz, kościół pw. św. Katarzyny, dzwonnica z XVII w., lotnisko Aeroklubu Tatrzańskiego, Ośrodek Kultury

Nowy Targ ma duży Rynek (1,5 ha), który otaczają zabytkowe kamienice mieszczańskie. Pośrodku rynku znajduje się zabytkowy ratusz wybudowany w XIX wieku. Jest to budynek dwukondygnacyjny, posiada wieżę zegarową nakrytą hełmem i iglicą. Na rynku znajduje się także pomnik Władysława Orkana – pisarza, którego twórczość poświęcona była wsi podgórskiej.

Pocztówkę otrzymałem od Dominiki w ramach wymiany:) Warto zajrzeć na jej blog pocztówkowy Pocztówki Dośki

4 komentarze:

  1. Kojarzy mi się z górami :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie wybrałabym się na ten jarmark - uwielbiam oscypki! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jarmark Podhalański to faktycznie duża i dość znana w okolicy "impreza" :) Cieszę się, że pocztówka się podoba :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)