niedziela, 21 grudnia 2014

BAŁTYK

Każdej doby, od zachodu do wschodu słońca, w 15 miejscowościach na polskim wybrzeżu Bałtyku rozbłyskają światła latarni morskich. Od najdawniejszych czasów wskazywały żeglarzom ląd, miejsce schronienia. Dziś ich światło w nocy, a charakterystyczna sylwetka w dzień wskazują drogę żeglarzom na przybrzeżnych wodach. Choć zawsze mają sylwetkę masywnej wieży, muszą się od siebie różnić kształtem, a często i barwą materiału budowlanego; różnią się też rodzajem wysyłanych sygnałów świetlnych. Nie mogą być zbyt wysokie, gdyż przy niskim pułapie chmur światło ich byłoby niewidoczne.Największą widzialność ma światło latarni w Rozewie – ponad 26 mil morskich. Najsłabsze światło wysyła latarnia w Darłowie, zasięg jej światła wynosi 15 mil morskich. Najpiękniej położona, na klifowym brzegu, jest latarnia w Niechorzu.

Pocztówkę-niespodziankę otrzymałem od Krystyny13:)

7 komentarzy:

 1. Wspaniała pocztówka i spełnia też walor edukacyjny ;) Nie wiedziałam, że latarni jest akurat 15. Na pewno byłam na tej w Jastarni. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej. Nie zdawałam sobie sprawy że zwiedziłam 10 spośród 15. To dobry wynik.
  Najbardziej popularna wydawała mi się zawsze latarnia w Rozewiu (bo Rozewie się odmienia przez przypadki), ponieważ ilekroć tam byłam to zawsze rzesz turystów dreptała ku tej latarni, ale się nie dziwię ponieważ w jej okolicy są przepiękne widoki. Wybrzeże klifowe wygląda niesamowicie!
  W Krynicy latarnia położona jest w takim miejscu, że ciężko ją znaleźć (albo przynajmniej tak mi się zdawało), bo dopiero ją znalazłam po moim 10 pobycie w tym mieście. Ale nie powiem, dużo było z tym zabawy, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę powodzenia w zwiedzeniu 5 pozostałych! Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Genialna jest ta pocztówka, bo pokazuje najważniejsze informacje i do tego szkic tego, jak wygląda dana latarnia :) Nie miałam jeszcze okazji być w latarni morskiej, a szkoda, bo chciałabym wiedzieć jak to wszystko dokładnie funkcjonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna kartka:) Przy kilku lataniach byłam, ale żadnej nie zwiedziłam wewnątrz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następnym razem musisz koniecznie jakąś zwiedzić wewnątrz:)

   Usuń
  2. Zwiedzanie wnętrza latarni zawsze było moim koszmarem. Milion schodów, za mną cała wycieczka ludzi a na szczycie robi się coraz mniej miejsca :D Coś czuje po minie foki na pocztówce, że mnie rozumie :D

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)