czwartek, 27 listopada 2014

PUCK

Miasto położone na wysokim brzegu Zatoki Puckiej. Prastara osada z 1215 roku, siedziba kasztelana i ośrodek targowy. Prawa miejskie Puck otrzymał w 1348 r. Warto poznać średniowieczny układ urbanistyczny z wąskimi uliczkami, przy których znajdują się liczne zabytkowe kamieniczki z XVIII/XIX w. W latach 1562-72 znajdowała się tu baza królewskich kaprów, a za Władysława IV w porcie puckim stacjonowała polska flota wojenna. Przez kilka lat po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. mieściło się w Pucku dowództwo floty. Obecnie port służy głównie rybakom i żeglarzom.
Przylądek Rozewie. Puck – port jachtowy. Bałtyk – zachód słońca.

Rozewie – najdalej na północ wysunięty punkt polskiego wybrzeża. Stromy brzeg porośnięty rzadkimi gatunkami drzew i krzewów stanowi rezerwat krajobrazowy o nazwie „Przylądek Rozewie”. Klif ma tu wysokość ok. 54 m, a na nim zabytkowa latarnia o wysokości 33 m, widoczna z odległości 43 km. Ze szczytu latarni piękny widok na okolicę i Mierzeję Helską.

8 komentarzy:

 1. Te miejsca kojarzą mi się z wakacjami - gdy byłam młodsza, z rodzicami jeździliśmy głównie nad morze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele razy miałam okazje się tam znaleźć. Tam spędziłam moje pierwsze kolonie. Wbrew pozorom jest tam dość dużo atrakcji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna. Mimo wszystko nasze Polskie wybrzeże jest cudowne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. koło Pucka byłam kiedyś na koloniach, więc czasem tam wpadaliśmy. :) całkiem przyjemna okolica, generalnie ja się ciągle naszym Bałtykiem zachwycam, więc w każdym miejscu robi na mnie wrażenie. :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Great blog♥

  How about follow each other?
  I follow your blog. Waiting for you♥
  My Blog: http://juliemcqueen.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podoba mi się widok z lotu ptaka, jak dla mnie mogłaby to nawet być osobna pocztówka :))

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)