niedziela, 19 października 2014

CIECHANOWIEC

Na obu brzegach Nurca, niedaleko jego ujścia do Bugu rozłożyło się jedno z najstarszych, ale dzisiaj najmniejszych miast Podlasia. Prawa miejskie Ciechanowiec uzyskał przed 1429 r., pod koniec wieku XIX stał się dość dużym ośrodkiem przemysłu włókienniczego.
Z zabytków wymienić należy resztki gotyckiego zamku oraz późnobarokowy kościół z 1737 r. Wewnątrz znajduje się popiersie, a na dziedzińcu statua pierwszego wielkiego przyrodnika polskiego – ks. Jana Kluka. Jego imię nosi Muzeum Rolnictwa, mieszczące się w odbudowanym z ruin klasycystycznym pałacu Starzeńskich. Powstało ono w 1963 r.  

Muzeum w Ciechanowcu Pałac XIX w.

Obok utworzono skansen budownictwa wiejskiego. Największym powodzeniem cieszy się Dział Budownictwa Ludowego, czyli skansen. Tworzą go stare wiejskie budynki drewniane, przeniesione z pogranicza Mazowsza i Podlasia.

Młyn wodny w Ciechanowcu


Wiatrak z Niemyj

Dwór Myśliwski z Siemion

W Muzeum Rolnictwa otwarto 5 czerwca 1982 r. nową, stałą ekspozycję obrazującą rozwój weterynarii w Polsce. Dział ten pod nazwą Muzeum Weterynarii, jest pierwszym tego rodzaju muzeum w Polsce i jednym z nielicznych w Europie.

7 komentarzy:

 1. Zauroczył mnie młyn wodny ! Piękna miejscowość ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale piękne pocztówki. Lubię takie stare, drewniane budowle, dworki, wiatraki..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te pocztówki są stylizowane na reprodukcje obrazów.

   Usuń
 3. Świetny blog. Będę tu często zaglądać szukając inspiracji na wakacyjne wyjazdy :-) Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muzeum weterynarii? A to ciekawe! Mój brat kiedyś chciał być weterynarzem, ale potem stwierdził, że nie mógłby uśpić zwierzęcia...
  Skansenów mam na razie dość, ale na pocztówkach takie stare chatki dość ładnie się prezentują, mają jednak swój urok.
  Przedtem nie słyszałam o takim mieście jak Ciechanowiec... Ciechanów, Ciechocinek, ale nie Ciechanowiec! Teraz już nawet wiem, gdzie go szukać na mapie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz te chatki ładnie się prezentują, jednak kiedyś życie w nich było bardzo ciężkie. A ja nadal mylę Ciechanów z Ciechanowcem :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)