Miasto u podnóży Gór Opatowskich nad rzeką Prudnik. Prawa miejskie w końcu XIII w. W zimie dobre tereny narciarskie. Punkt wyjściowy wycieczek w Góry Opawskie, m.in. na Biskupią Kopę (890 m) i do Pokrzywny.
Rynek, barokowo-klasycystyczny ratusz miejski z 1782 r.; ul. Batorego, Wieża Bramy Dolnej z XIV w.; rynek, barokowa fontanna z 1695 r.; Publiczne Gimnazjum nr 1; kościół farny św. Michała Archanioła z 1738 r.; Wieża Zamkowa zw. Wieżą Woka z 1262 r., barokowy kościół św. Piotra i Pawła z lat 1785-87 oraz klasztor oo. bonifratrów z 1783 r.; baszty murów miejskich z XV w., ob. Muzeum Ziemi Prudnickiej; ul. Zamkowa, kamieniczki mieszczańskie z XVII-XVIII w.; Rynek, barokowa kolumna św. Jana Nepomucena z 1733 r.; pałac z 1873 r., ob. Zespół Szkól; ul. Piastowska, kościół św. Piotra i Pawła oraz klasztor oo. bonifratrów.
Na rynku ratusz barokowo-klasycystyczny z wieżą (1782) oraz kamieniczki z XVI-XIX w. o fasadach późnobarokowych. W płn.-wsch. Narożniku starego miasta fragment murów obronnych z XV w. z 2 basztami, tzw. Arsenał. W płd.-zach. części miasta wieża d. zamku książąt opolskich, kamienna gotycka. Spod wieży widok na Góry Opawskie.
Piękna kartka! Ten kościół najbardziej przypadł mi do gustu :)
OdpowiedzUsuńPS Otrzymałam dzisiaj pocztówki od Ciebie, dziękuję!
Piękna kartka! Miasto wydaje się urokliwe :)
OdpowiedzUsuńNierzadko zaskoczona wchodzę na Twojego bloga i natykam się na miasto, którego w ogóle nie kojarzę. Blogi to często dobre źródło informacji i wiedzy jednak, a przy tym rozrywka :D
OdpowiedzUsuńZa barokiem nie przepadam jako stylem architektonicznym, chociaż i tak chętnie zobaczyłabym te kamieniczki. :)
Dzięki! Staram się pokazywać pocztówki z miejscowości, których nie można zobaczyć na innych blogach:)
UsuńFajnie, fajnie :) Zwiększa mi się ilość miejscowości, które chciałabym zobaczyć ;) Wieża zamkowa przykuła moją uwagę!
UsuńPiękna pocztówka:)
OdpowiedzUsuń