czwartek, 23 października 2014

PRUDNIK

Miasto u podnóży Gór Opatowskich nad rzeką Prudnik. Prawa miejskie w końcu XIII w. W zimie dobre tereny narciarskie. Punkt wyjściowy wycieczek w Góry Opawskie, m.in. na Biskupią Kopę (890 m) i do Pokrzywny.

Rynek, barokowo-klasycystyczny ratusz miejski z 1782 r.; ul. Batorego, Wieża Bramy Dolnej z XIV w.; rynek, barokowa fontanna z 1695 r.; Publiczne Gimnazjum nr 1; kościół farny św. Michała Archanioła z 1738 r.; Wieża Zamkowa zw. Wieżą Woka z 1262 r., barokowy kościół św. Piotra i Pawła z lat 1785-87 oraz klasztor oo. bonifratrów z 1783 r.; baszty murów miejskich z XV w., ob. Muzeum Ziemi Prudnickiej; ul. Zamkowa, kamieniczki mieszczańskie z XVII-XVIII w.; Rynek, barokowa kolumna św. Jana Nepomucena z 1733 r.; pałac z 1873 r., ob. Zespół Szkól; ul. Piastowska, kościół św. Piotra i Pawła oraz klasztor oo. bonifratrów.

Na rynku ratusz barokowo-klasycystyczny z wieżą (1782) oraz kamieniczki z XVI-XIX w. o fasadach późnobarokowych. W płn.-wsch. Narożniku starego miasta fragment murów obronnych z XV w. z 2 basztami, tzw. Arsenał. W płd.-zach. części miasta wieża d. zamku książąt opolskich, kamienna gotycka. Spod wieży widok na Góry Opawskie.

6 komentarzy:

 1. Piękna kartka! Ten kościół najbardziej przypadł mi do gustu :)

  PS Otrzymałam dzisiaj pocztówki od Ciebie, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna kartka! Miasto wydaje się urokliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nierzadko zaskoczona wchodzę na Twojego bloga i natykam się na miasto, którego w ogóle nie kojarzę. Blogi to często dobre źródło informacji i wiedzy jednak, a przy tym rozrywka :D
  Za barokiem nie przepadam jako stylem architektonicznym, chociaż i tak chętnie zobaczyłabym te kamieniczki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Staram się pokazywać pocztówki z miejscowości, których nie można zobaczyć na innych blogach:)

   Usuń
  2. Fajnie, fajnie :) Zwiększa mi się ilość miejscowości, które chciałabym zobaczyć ;) Wieża zamkowa przykuła moją uwagę!

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)