środa, 6 sierpnia 2014

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Miasto powiatowe położone we wschodniej części woj. Łódzkiego. Przez Tomaszów przepływa główna rzeka regionu, największy dopływ Wisły – Pilica. W granicach miasta Pilica przyjmuje swój największy dopływ Wolbórkę. Od strony wschodniej miasto okala zwarty kompleks leśny zwany Puszczą Pilicką.
Początki Tomaszowa to rok 1788. Najstarsza część miasta leży na prawym wysokim brzegu Wolpórki.
Na prawym brzegu Pilicy (2,5 km od centrum miasta) rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. Dzięki źródlanej czystej wodzie widać pulsujące piaszczyste dno. Odbijające się od niego promienie słoneczne nadają wodzie barwę niebiesko-szmaragdową, zmienną w zależności od nasłonecznienia. Niezamarzające wody Niebieskich Źródeł są ostoją ptactwa wodnego.

Budynek Urzędu Pocztowego Tomaszów Maz. - 1. Wnętrze Urzędu Pocztowego. Urząd Miasta.

Dziś Tomaszów to 70-tysięczne miasto przyciągające urokami krajobrazu i licznymi zabytkami. Do tradycji miasta wchodzi coroczna impreza „A może byśmy tak... wpadli na dzień do Tomaszowa”.

6 komentarzy:

 1. Oo, tam jeszcze nigdy nie byłam, chociaż przez łódzkie dziś przejeżdżałam ;) Rezerwat Niebieskie Źródła musi być fascynującym miejscem, z tego co opisujesz; te zmiany kolorów wody... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to musisz koniecznie zobaczyć :-)
   Nazwa miasta trochę myląca - woj. łódzkie, a T. Mazowiecki....

   Usuń
 2. Ja posiadam kartkę z Tomaszowa, ale Lubelskiego. Chciałabym zobaczyć kiedyś te Niebieskie Źródła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam w Tomaszowie i wcale nie polecam imprezy „A może byśmy tak... wpadli na dzień do Tomaszowa”. Wielki odpust z wesołym miasteczkiem i hektolitrami piwa. W niedzielę wieczorem koncert jakiejś gwiazdy i fajerwerki. Fajerwerki są najlepsze z tego wszystkiego. Biorąc pod uwagę koszty- niech znika z kalendarza. Zresztą, o ile dobrze kojarzę, w tym roku nie było.
  W mieście nie ma za dużo zabytków, bo jest młode. Dla mnie najpiękniejszy jest budynek byłego sądu, czyli kamienica fabrykanckiej rodziny Knothe.
  Ale do Tomaszowa zapraszam, bo okolica jest cudowna. Jeśli ktoś lubi jeździć rowerem - marzenie.
  Obok Niebieskich Źródeł jest jedyny w Polsce skansen rzeki - Skansen Rzeki Pilicy. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję się za podzielenie się swoimi wrażeniami dotyczącymi Tomaszowa. Cóż każda impreza tego typu ma i swoje negatywne strony.

   Usuń
 4. Nie podpisałam się. Przepraszam.
  Czy mogłabym wysłać Panu jakąś pocztówkę z Tomaszowa? Skansen właśnie, Niebieskie Źródła ?
  Homolek

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)