niedziela, 3 sierpnia 2014

SUWALSZCZYZNA

Suwalszczyzna obfituje w liczne wzniesienia i pagórki obramowane jeziorami i lasami. Wzgórza dochodzą do 300 m wysokości bezwzględnej. Najbardziej charakterystyczna z nich to Cisowa Góra (258 m npm.) oraz Jesionowa Góra (252 m npm.) nad jeziorem Szelment. 


Na stosunkowo niewielkim obszarze rozsiane jest około 250 jezior odznaczające się niezwykłą malowniczością ze względu na bardzo urozmaiconą linię brzegową i otaczające lasy. Największe z nich jezioro Wigry zajmuje obszar 2166 ha. Jezioro Hańcza jest najgłębsze w Polsce – 108 m.


Region ten zyskał sobie miano „polskiej Syberii” ze względu na notowane zimą najniższe (poza górami) temperatury w Polsce.
Osobliwością świata roślinnego jest skupisko cisów (jedno z największych w Polsce), stanowiące rezerwat Cisowy Jar na Wzgórzach Szeskich. Świat zwierzęcy jest bogato reprezentowany przez sarny, jelenie, dziki, wilki a nawet łosie i bobry. Z ryb występują sandacze, pstrągi i szczupaki głębinowe.Suwałki leżą w centrum tego regionu, na północno-zachodnim skraju Puszczy Augustowskiej, 130 m npm., nad rzeką Czarną Hańczą. 
Nazwa miasta wywodzi się od litewskiego słowa "suwilkaj", co oznacza włóczęgów, gdyż według legendy grupa włóczęgów, którzy osiedli tu w XV wieku miała stanowić pierwszych osadników wsi. 


Poetka Maria Konopnicka urodziła się tu w 1842 roku w domu pod nr 31, przy ul. Kościuszki, na którym znajduje się tablica pamiątkowa. W 1963 roku społeczeństwo wystawiło poetce pomnik wg proj. suwalczanina J. B. Chmielewskiego.

4 komentarze:

 1. Nigdy w Suwałkach nie byłam i jakoś mnie tam nie ciągnie, chyba ze względu na to zimno! Chociaż latem może warto by się tam wybrać... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Latem na pewno warto, a zimą to dla fanów Syberii... :-)

   Usuń
 2. Ja też nigdy tam nie byłam. Pocztówka -mapka bardzo mi się podoba. Czasem my w Olsztynie odczuwamy chłód Suwałk ;p

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)