środa, 23 lipca 2014

PIENINY

Zbudowane z różnego rodzaju wapieni. Od Czorsztyna po Szczawnicę ciągną się właściwe Pieniny ze szczytem Trzy Korony (982 m). Dalej na wsch. na prawym brzegu Dunajca leżą Małe Pieniny, wbrew nazwie większe i wyższe od Pienin właściwych. Najwyższy punkt Wysoka osiąga 1050 m. Pieniński Park Narodowy utworzony został w 1932 i zatwierdzony w 1954. Obejmuje obszar Pienin właściwych o pow. 24,2 km². Dominują lasy bukowo-jodłowe. Kwieciste łąki obfitują w storczyki. Wiele rzadkich roślin z jałowcem sawina oraz niespotykany poza Pieninami złocień Zawadzkiego. Interesujące gatunki nietoperzy i owadów, zwłaszcza motyli.

Dunajec nad Sokolicą. Widok z Sokolicy. Motyl Niepylak Apollo. Kajakarze na bystrzycach Dunajca

SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA
Przełom Dunajca w Pieninach uchodzi za jeden z najpiękniejszych wąwozów rzecznych w Europie, a spływ łodziami flisackimi ze Sromowiec do Szczawnicy stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną, której początki sięgają co najmniej pierwszej połowy ubiegłego wieku. Technika spływu z tamtych czasów nie uległa zmianie, a postęp ograniczył się jedynie do powiększenia wszerz tratewki przez łączenie większej ilości łodzi. Początkowo pływano „dwojakami” utworzonymi z 2 połączonych wikliną czółen, które jako dość wywrotne dawały więcej mocnych przeżyć na trasie, ale były mniej bezpieczne od dzisiejszych „piątek”. 1 czerwca 1934 roku z inicjatywy Pienińskiego Parku Narodowego utworzono Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajcu, które z upoważnienia dyrektora Parku jest bezpośrednim organizatorem spływu.

Flisacka tratwa na Dunajcu. Śnieżyczka przebiśnieg

Podróż rozpoczyna się na przystani w Sromowych Kątach (470 m. npm.) aby po dwóch trzech godzinach zakończyć ją w Szczawnicy Niżnej (430 m. npm.). Jest to najlepszy sposób poznania najdzikszych ostępów Pienin, które już w 1932 roku objęto ochroną tworząc Pieniński Park Narodowy.

8 komentarzy:

 1. Dwa tygodnie temu zdobywałam Okrąglicę, niebawem z Jaworek wybieramy się na Wysoką. Naprawdę cudowne tereny! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pieniny mogłem tylko podziwiać z flisackiej tratwy :-)

   Usuń
 2. Taki okres urlopowy... ja gościłam w Bieszczadach i mimo deszczu było cudownie dzięki zdjęciom, które robiłam, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Oooo ;) !!! Moje kochane tereny :) Miło popatrzeć na pocztówki ze swojego rodzinnych okolic ;) Mam nadzieję, że urlop tutaj Ci się podobał ! :)
  /A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *swoich rodzinnych okolic (miało być) ;)

   Usuń
  2. O tak bardzo :) Szczególnie spływ flisacką tratwą.

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)