Wieś śródleśna położona nad rzeką Narewką w centrum Puszczy Białowieskiej. Osada usytuowana jest na liczącej około 13 km² Polanie Białowieskiej. Środkiem Polany przepływa główna rzeka Puszczy – Narewka. W zachodniej części jest ona spiętrzona i tworzy staw przedzielony groblą.
Park Pałacowy jest częścią Białowieskiego Parku Narodowego i stanowi główne centrum ruchu turystycznego. Zajmuje on powierzchnię 48 ha. W parku staw z wyspami o kilkakrotnie zmienianej linii brzegowej, znany jako staw rybny w XVII w. Obok drzew i krzewów rodzimych rośnie w Parku 80 gatunków pochodzących z innych części Polski, Europy i Ameryki Północnej. Szczególnie malownicza jest duża grupa starych dębów szypułkowych mająca ponad 300 lat.
Muzeum Przyrodniczo-Leśne
Placówka naukowa powstała w 1920 r. Na powierzchni 1350 m² zgromadzone zostało prawie 2200 eksponatów przedstawiających przyrodę Puszczy: środowisko przyrodnicze, florę i faunę. Wiele miejsca poświęcono działalności człowieka w Puszczy i ilustracji jej gospodarczej roli. Do najciekawszych eksponatów należą okazy wypchanych żubrów i dużych ssaków (niedźwiedź ryś wilk) oraz największa w Polsce kolekcja batalionów w upierzeniu godowym.
Białowieża oferuje niezwykle dużo ciekawych miejsc, godnych zobaczenia, kawał drogi od mojego miasta ale mam nadzieję, że kiedyś tam pojadę :)
OdpowiedzUsuńCałkowicie zgadzam się :-) Na tych pocztówkach można zobaczyć tylko niektóre z nich...
UsuńNigdy nie byłam w Białowieży, a bardzo chciałabym odwiedzić to miejsce
OdpowiedzUsuńNie widzę problemu :-)
Usuńfajny pomysł, publikowanie pocztówek np. z Białowieży
OdpowiedzUsuńDzięki! Celem tego bloga jest m. in. publikowanie pocztówek z niewielkich miejscowości takich jak Białowieża:)
UsuńJa tam byłam tylko w zimie i chciałabym pojechać we wrześniu albo w pażdzierniku, bo wyobrażam sobie, że wtedy musi być najładniej. W ogóle to przepiękne miejsce, ale jakoś wypchane zwierzęta w muzeum mnie przerażają ( tak samo w Tatrach ) :)
OdpowiedzUsuń