sobota, 3 grudnia 2022

WYSZKÓW

 Wyszkowskie meble rozsławiły nadbużańskie miasto bardziej niż tradycyjny przemysł spożywczy i huta szkła produkująca butelki. Wyszków otrzymał prawa miejskie w 1502 r., ale słyszano o nim już w XIII w. W 1 poł. XVI w. zbudowano most na Bugu. Zabytków pozostało niewiele: klasycystyczny kościół z końca XVIII w., obok kapliczka z ludową rzeźbą, park z XIX w., wreszcie obelisk z szarego marmuru wzniesiony po 1666 r. Obelisk został wystawiony dla uczczenia pamięci zmarłego w tym miasteczku Karola Fryderyka Wazy, brata króla.


Wyszków

Wyszków - fragment miasta. Kamieńczyk - przeprawa promem przez Liwiec. Koszelanka - ośrodek kolonijny. Rybienko - klasycystyczny pałac z XVIII w. Popowo - ośrodek wypoczynkowy. Puszcza Biała [1977]


Po lewej stronie Bugu położona jest wieś, obecnie miejscowość letniskowa Rybienko. Zachował się tutaj w parku krajobrazowym klasycystyczny pałac z końca XVIII w. Pałac ten gościł w połowie XIX w. wielu młodych pisarzy i poetów, m. in. Cypriana Kamila Norwida.
Kamieńczyk nad Bugiem. Rozwój osady związany jest z turystyką. Dogodne położenie u ujścia Liwca do Bugu sprzyja powstawaniu ośrodków wypoczynkowych i sportom wodnym, zwłaszcza że zapleczem są Lasy Łochowskie.

2 komentarze:

  1. Właśnie byłam w Wyszkowie , małe miasteczko ale bardzo sympatyczne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam kompletnie tej miejscowości. Ciekawe miejsce.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)