poniedziałek, 22 czerwca 2020

STARA KISZEWA

Stara Kiszewa - duża wieś na Pojezierzu Starogardzkim,nad Wierzycą (lewy dopływ Wisły), wymieniona w 1269 r. Punkt wyjściowy wycieczek w malownicze okolice pojezierza. W okresie zaborów żywotny ośrodek polskości, podczas okupacji hitlerowskiej punkt oparcia grup partyzanckich. We wsi groby pomordowanych Polaków z okresu wojny oraz płyta na miejscu śmierci 6 osób straconych 19.V.1946. Neogotycki kościół z 1891 r. i pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w.

Kościół w Starej Kiszewie. Dworek Skórzewskich w Starych Polaszkach. Kościół w Nowych Polaszkach. Kościół w Starych Polaszkach

Stare Polaszkiwieś na Pojezierzu Starogardzkim, na pd.-wsch. od Kościerzyny. Kościół barokowy z XVIII w., przebudowany w XIX/XX w. Dwór murowano-szachulcowy z 1748 r. (szkoła), kryty łamanym dachem, z częściowo zachowanym parkiem oraz ceglanym murem.
Nowe Polaszki - wieś w gminie Stara Kiszewa. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP zbudowany w 1842 r. konstrukcji szkieletowej.

Kąpielisko w Strudze nad Jeziorem Wielkim

Jezioro Wielkie położone na obszarze gminy Stara Kiszewa. Jezioro muliste, brzegi w większości porośnięte trzciną i krzakami, od strony południowej nadaję się dla celów kąpieliskowych. Okolice jeziora to miejsce przenikania się dwóch regionów Pomorza: Kaszub i Kociewia.

3 komentarze:

  1. Bardzo interesujące kartki! A o miejscowości nie słyszałem, a tyle tam pięknych budunków i przyroda!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak pomyślę o ilu miejscach nie słyszałem, rozumiem że Polska to duży kraj. I piękny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam, ale z pocztówek widoki zachęcają.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)