sobota, 21 grudnia 2019

GROJEC

Nad Żywcem góruje wzniesienie Grojec o wysokości 612 m, którego stoki bardzo stromo opadają w dno doliny Soły. Widok z niego jest nadzwyczaj piękny i pouczający. U podnóża rozciąga się rozległa i malownicza Kotlina Żywiecka, w której u ujścia Koszarawy do Soły znajduje się miasto Żywiec - stolica Żywiecczyzny. Na górze Grojec znajdowało się prehistoryczne drewniane grodzisko, a następnie zamek obronny zniszczony w XV w. Obecnie na szczycie znajduje się przekaźnikowa stacja telewizyjna.


Miasto jest jednym z większych ośrodków życia turystycznego w kraju, pełni usługi związane z wielokierunkowym rozdziałem ruchu turystycznego oraz jest ważniejszą bazą wypadową turystyki wędrownej. Wycieczki. 1)Na Skrzyczne, górna stacja kolejki linowej. 2) Na Baranią Górę, 4.30 godz. 3) Do Jeleśni (12 km) i Korbielowa (19 km) miejscowości będących punktami wyjściowymi dla wycieczek w grupie Pilska (Romanka 1366 m, Lipowska 1324 m, Pilsko 1557 m).
 

Pocztówki otrzymałem od Romana, który posiada prawdopodobnie największą kolekcję pocztówkowych map: pocztówkowe mapy

5 komentarzy:

 1. Piękne pocztówki. Szkoda,że u nas takich nie wydają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za wspomnienie i pochwałę, ale znam co najmniej kilka osób mających dużo większe kolekcje. Niestety miałem przerwę w gromadzeniu pocztówek z mapami i utraciłem z nimi kontakt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No może inni mają większe kolekcje, ale trzymają w ukryciu swoje skarby i nikt o nich nie wie:)

   Usuń
 3. Niestety widok ze szczytu mojego Grojca traci na atrakcyjności ze względu na rosnące i zasłaniające go drzewa. Jestem absolutnym miłośnikiem lasów i przyrody ale w takim przypadku można poświęcić kilka drzew. Wystarczy je ogłowić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pocztówki, ja też zbierałam.... Ostatnio trochę się ich pozbyłam.... Są po prosty wspaniałe. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)