wtorek, 9 lipca 2019

KÓRNIK

Miasto nad J. Kórnickim (pow. 87 ha), jedna z najbardziej znanych w kraju miejscowości turystycznych. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1365 r. Prawa miejskie  otrzymał Kórnik w XV w. Atrakcją jej jest d. rezydencja Górków, obecnie muzeum Polskiej Akademii Nauk i największy w Polsce park dendrologiczny.

 Elewacja frontowa

Zamek z XV w. przebudowany w poł. XIX w. w stylu neogotyku angielskiego - unikalny obiekt w skali krajowej zachowanej rezydencji feudalnej w stanie z 1850 r. Obecnie biblioteka i muzeum PAN. W zamku muzeum wnętrz (przepiękne posadzki, wykonane w XIX w. przez miejscowych rzemieślników)z ok. połowy XIX w. oraz zbiory: archeologiczne, przyrodnicze i etnograficzne z Australii, Polinezji i Madagaskaru.

 Sala Rękopisów

Biblioteka Kórnicka należy do najcenniejszych w kraju i zawiera ponad 200 tys. książek oraz przeszło 100 tys. zbiorów specjalnych. Znajdują się tu m.in. rękopisy A. Mickiewicza, J. Słowackiego i Napoleona. Najstarszym zabytkiem jest rękopis francuski z IX/X w.

4 komentarze:

 1. Nie byłem ale słyszałem o urodzie tego zamku !

  OdpowiedzUsuń
 2. Najciekawsza sala na zamku to Sala Mauretańska gdzie Tytus Działyński zgromadził swoją kolekcję militariow, w tym jedną z dwóch zachowanych w Polsce – pełną zbroję husarską ze skrzydłem.
  Na zamku też gości duch Białej Damy, której portret znajduje się w Sali Jadalnej.
  Poza tym warto wiedzieć że, w Kórniku urodzia się Wisława Szymborska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawa informacja z Szymborską, jaki ten świat jest mały!

   Usuń
 3. Mało takiej architektury w Polsce.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)