sobota, 16 marca 2019

BIAŁYSTOK

Miasto wojewódzkie, zajmuje 89 km2. Leży na nizinie Podlasko-Mazowieckiej, nad rzeka Białą, na wysokości około 150 m n.p.m. Ważny węzeł kolejowy i drogowy, duży ośrodek przemysłu, nauki i kultury, centrum turystyczne i baza wypadowa w Puszcze Knyszyńską. Od 1668 r. Białystok nazywany był miastem. Prawa miejskie otrzymał jednak dopiero w 1749 r. Miasto rodzinne Ludwika Zamenhofa twórcy esperanto.


Najbardziej cennym zabytkiem Białegostoku jest zespół Pałacu Branickiego zajmowany obecnie przez Akademię Medyczną. Jest to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w naszym kraju. Pałac został zbudowany na potrzeby Stefana Mikołaja Branickiego, wojewody podlaskiego, w latach 1691-97. Otoczony jest geometrycznym parkiem z parterami, szpalerami i kanałami, z dwoma rokokowymi pawilonami.


Zabytkowy jest dawny układ przestrzenny miasta ze zbliżonym do trójkąta rynkiem. Na środku Rynku Kościuszki barokowy ratusz, na rzucie prostokąta, z wieżą (wys. 32 m), czterema alkierzami i mansardowym dachem z lukarnami. Zbudowany w latach 1745-51, służący obecnie jako siedziba Muzeum Okręgowego. W przeszłości pełnił funkcję hal targowych.


1 komentarz:

  1. Sporym sentymentem darzę Białystok. A Esperanto Cafe na tyłach ratuszowego budynku, ze swoimi potrawami jest znakomite.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)