niedziela, 19 sierpnia 2018

POJEZIERZE SUWALSKO-AUGUSTOWSKIE

Pojezierze Suwalsko-Augustowskie leży w najbardziej wysuniętej na północny wschód części Polski. Administracyjnie obszar ten wchodzi w skład północnej części województwa podlaskiego tworząc powiat augustowski i suwalski.
Jezioro Necko mające blisko 6 km długości i przeciętnie 700 m szerokości, ciągnie się w kierunku zachodnim. O 500 m od Jeziora Necko, nad rzeka Nettą leży miasto Augustów. Lazurowa toń tego pięknego i dużego jeziora okolona jest zewsząd szmaragdem wyniosłych sosen i świerków, porastających wysokie, piaszczyste, suche brzegi. Jego woda posiada wyjątkową czystość i przezroczystość, dzięki czemu nadaje się do kąpieli.


 [1986] Jezioro Krzywe. Jezioro Wigry. Na trasie spływu kajakowego rzeką Kamionką. Jezioro Necko. Camping nad Jeziorem Studzienicznym.

Jezioro Studzienniczne o powierzchni 2,72 km², głębokości ponad 30 m, długości ponad 2 km i szerokości przeciętnie około 1 km. W zachodniej części malowniczego jeziora mijamy 3 wysepki. Na lewym brzegu wieś Studzienniczna, a obok na wysepce złączonej groblą, neorenesansowa kapliczka. Obok kapliczki pięćsetletni dąb.
Jezioro Wigry to nadzwyczaj piękne jezioro, o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, pełnej zatok, półwyspów, wysp, przesmyków i cieśnin. Kształtem swej tafli wodnej przypomina zniekształcona literę „S”. Długość brzegów razem z zatokami wynosi około 76 km, zaś powierzchnia 21,4 km². Woda w jeziorze ma odcień zielonkawy, jest jednak zupełnie czysta.
 

1 komentarz:

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)