piątek, 22 grudnia 2017

BIELSK PODLASKI

Bielsk Podlaski leży w południowej części woj. podlaskiego nad rzeka Białką, nazywaną również Białą. Odległość od Białegostoku wynosi 49 km. W roku 1440 Władysław, książe płocki, nadał miastu prawo miejskie chełmińskie. Bielsk Podlaski leży na uczęszczanym przez cały rok szlaku turystycznym Warszawa-Białowieża i Białystok-Lublin.

 [1989]Widok ogólny. Zespół ludowy "Podlaskie Kukułki". Skwer przy ulicy 1 Maja.

Zwraca uwagę barokowy ratusz, na rzucie prostokąta, murowany, z wieżą (na której znajduje się zegar), zwieńczoną hełmem. Nad hełmem znajduje się iglica z chorągiewką, pod która umieszczono wizerunek owada z blachy. Wysokość obiektu wraz z iglicą - 36 m. Zbudowano go wg projektu arch. J. Sękowskiego w 1779 r. Obecnie mieści muzeum regionalne. W Bielsku działają zespoły artystyczne, spośród których wyróżniają się "Podlaskie Kukułki".

 [1989] BIELSK PODLASKI - osiedle przy ulicy Adama Mickiewicza. Technikum Rachunkowości Rolnej
PLOSKI - krajobraz okolic, zajazd "Zagłoba"


Zwiedzić także warto stary zajazd - pałacyk Dena z XVIII w. na Hołowiesku, zbudowany przez J. K. Branickiego. W pobliżu  w murowanych budynkach dworskich Technikum Rachunkowości Rolnej, a w piwnicy jednego z nich Muzeum Martyrologii.
Okolice Bielska Podlaskiego posiadają wspaniałe tereny wypoczynkowe, stosunkowo czyste rzeki i piękne lasy sosnowe. Nad rzeką Narew tuż przy szosie Bielsk Podlaski - Białystok, po prawej stronie, można zatrzymać się w Ploskach - w zajeździe "Zagłoba".

 [1988/DDR] BIELSK PODLASKI - osiedle mieszkaniowe, późnobarokowy ratusz
BRAŃSK - klasycystyczny kościół z poł. XIX w.
SIEMIATYCZE - plac Wyzwolenia

Miasto Brańsk (25 km od Bielska Podlaskiego) położone jest u ujścia rzeki Bronki do Nurca. Prawa miejskie magdeburskie nadał mu w. ks. Aleksander w 1493 r. Do zabytków należy klasycystyczny kościół parafialny z 1861-1863 r., ołtarz główny z 2 poł. XIX w. i murowana dzwonnica z tego samego okresu. Miejscowość o charakterze wypoczynkowym - cicha, ładnie położona wśród pól, łąk i niewielkich lasów.

4 komentarze:

 1. Owad z blachy! Może pszczoła albo świerszcz :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To szarańcza, która nawiedziła Bielsk w tym czasie.

   Usuń
 2. Oo, chyba nie mam pocztówki z Bielska :) no i nigdy tam nie byłam.
  Pozdrawiam :)

  maryssseprobuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Jednak takie starsze pocztówki mają swój urok ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)