piątek, 27 października 2017

GNIEZNO

Gniezno położone jest w pn.-wsch. części Niziny Wielkopolskiej, na wysokości ok. 100 m npm, między trzema jeziorami: Jelonkiem, Świętokrzyskim i Winiary. Okolice Gniezna w przeważającej części bezleśne, urozmaicone są wzgórzami morenowymi, jeziorami i dolinami niewielkich rzek. Gniezno - pierwsza stolica Polski - jest najciekawszą miejscowością Szlaku Piastowskiego. Katedra i zespół obiektów Pomnika Mieszka I i Bolesława Chrobrego są wybitnymi pomnikami kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej, a jednocześnie bardzo atrakcyjnymi obiektami krajoznawczymi. Katedra gnieźnieńska była miejscem koronacji pierwszych królów Polski. Ul. Bolesława Chrobrego - główna ulica miasta. Nazwa ulicy nawiązuje do przeszłości miasta, upamiętnia pierwszego króla Polski, koronowanego w Gnieźnie w 1025 r. Poza nielicznymi wyjątkami zabudowana jest domami z pocz. XX w. Sama ulica powstała w 1820 r.

Region doniosłych historycznych zdarzeń w okresie kształtowania się państwowości polskiej. Gniezno- widok w kierunku gotyckiej katedry, ul. Bolesława Chrobrego. Ostrów Lednicki – Park Etnograficzny. Głęboczek – gościniec „Drogorad”. Kłecko -  pl. Powstańców Wielkopolskich

Wyspa Ostrów Lednicki (pow. 7,5 ha) położona w południowej części  Jez. Lednickiego, w przeszłości była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych państwa Polan i Polski Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Dziś wyspa stanowi rezerwat archeologiczny. Kłecko (16 km w kierunku pn.-zach. od Gniezna) należy do najstarszych osad w Wielkopolsce. Rynek, dziś nazywany pl. Powstańców Wielkopolskich, jak przed wiekami stanowi centrum miasteczka. Wybiega z niego siedem ulic.

1 komentarz:

  1. W Gnieźnie byłam zawsze przejazdem i nie było mi dane obejrzeć tego miasta, które było kiedyś naszą stolicą.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)