niedziela, 3 września 2017

SUPRAŚL

Miasto satelitarne Białegostoku. Supraśl jest pięknie położony nad rzeką o tej samej nazwie, w połowie jej biegu, na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Przypuszcza się, że Supraśl otrzymał prawa miejskie pod koniec XVI w. 28 grudnia 2001 roku rozpoczął się nowy etap w życiu Supraśla, tego dnia przyznano miastu miano uzdrowiska. Tym samym to urokliwe miasto dołączyło do elitarnej grupy uzdrowisk w Polsce.

1.Kompleks budynków pobazyliańskich 2.Pałac Buchholtzów. 3.Kościół poewangelicki z 1885 (obecnie katolicki p.w. NMP) 4.Ratusz miejski 5.Herb Supraśla - scena przedstawiająca Zwiastowanie NMP

Najcenniejszym zabytkiem Supraśla jest zespól pobazyliański: renesansowy d. pałac opatów z poł. XVII w., barokowa brama-dzwonnica wysokości 24 m, wzniesiona w 1696 r. oraz rekonstruowana cerkiew obronna wzniesiona w latach 1503-11, łącząca elementy budownictwa bizantyjskiego z gotykiem.
Pałac Buchholtzów. Zbudowany w połowie XIX w., secesyjny ze skromnym parkiem, posiada bogato zdobioną fasadę, a także wspaniałe wnętrza. Jest obecnie wykorzystywany przez Liceum Plastyczne.

2 komentarze:

  1. Bardzo ładne widoczki i ciekawe zabytki na tej pocztówce :)

    OdpowiedzUsuń
  2. nie byłam nigdy w Supraślu, ale po widokach na pocztówce kojarzy mi się teraz z białym miastem, sporo tam miejsc w tym kolorze chyba :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)