niedziela, 5 marca 2017

USTRZYKI DOLNE

Miasto nad rzeką Strwiąż (ok. 460m). Osada założona przez Wołochów w 1509 r., prawa miejskie otrzymała w XVIII w. Ustrzyki Dolne to miejscowość turystyczna, punkt wypadowy we wsch. część Bieszczadów. Wyciąg narciarski na zboczach Gromadzynia, kąpielisko nad rzeką Strwiąż. Na północ od miasta wzgórze Kamienna Laworta (769 m) piękne widoki, na pd. Równia (652 m). Doskonałe warunki do uprawiania sportów i turystyki narciarskiej (wyciągi narciarskie).

Osiedle na ul. Stokowej, Kamienna Laworta, cerkiew gr.-kat. Z 1874, kościół pw. św. Józefa Robotnika, urząd miejski, rynek.

Zabytki: cerkiew grecko-katolicka z 1847 r., kościół neogotycki z lat 1909-1911, przebudowana synagoga, domy mieszczańskie z XIXw. Bieszczadzkie Muzeum Przyrodnicze; zbiór okazów fauny i flory z terenu Bieszczadów.

Pocztówkę otrzymałem od Przemka z bloga Gwidonem przez Polskę...

1 komentarz:

  1. Zimowe pocztówki to ja lubię. Jest ich chyba stosunkowo mało, szczególnie takich miejskich, a nie na przykład górskich. W Ustrzykach chyba nigdy nie byłam i jeśli się nie mylę, to nie mam stamtąd żadnej pocztówki.
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)