niedziela, 15 maja 2016

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Miasto nad Strawą (lewy dopływ Pilicy). Jedno z najstarszych w Polsce, powstało na początku XII w. jako osada targowa. Prawa miejskie i szybki rozwój miasta notuje się w pierwszej połowie XIV w. jako ośrodek sukiennictwa za panowania Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. W 1578 r. Stefan Batory ustanowił w Piotrkowie siedzibę najwyższego sądu szlacheckiego zwanego trybunałem koronnym, który przetrwał tu przez 214 lat. Stąd nazwa Piotrków Trybunalski. 

Zamek Królewski. Wieża Ciśnień. Kościół Farny

Centrum zabytkowej dzielnicy jest Rynek Trybunalski, na którym stał niegdyś ratusz, będący również siedzibą Trybunału Koronnego. Na wschód od rynku kościół farny, gotycki (XIV-XV w.) z wieżą i dwoma barokowymi kaplicami (ok. 1674). Zamek z XVI w. w stylu póżnogotycko-renesansowym (zbudowany na miejscu starszego z XIV w.), w formie rozbudowanej wieży mieszkalnej. Niszczony i przebudowany – obecnie Muzeum Ziemi Piotrkowskiej. Do najciekawszych eksponatów należą rekwizyty sądowe z XVIII w., miecze katowskie, wyroby przemysłu artystycznego, portrety opatów witowskich z XVII i XVIII w. Na zamku piotrkowskim przyjmowano hołdy krzyżackie w XV w.

Pocztówkę otrzymałem od Przemka z bloga Gwidonem przez Polskę...

4 komentarze:

 1. Bardzo ładne multi :) Do Piotrkowa w sumie mam niedaleko, ale jakoś nigdy tam nie byłam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam w Piotrkowie Trybunalskim chyba tylko jeden raz i mówiąc szczerze, zapamiętałam przede wszystkim rynek, gdyż tam spędziłam najwięcej czasu. Obiektów z pocztówki chyba niestety nie kojarzę, choć o Wieży Ciśnień napisała pracę magisterską moja koleżanka z roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudze chwalicie...niestety znowu w praktyce, nie byłam i pewnie prędko nie będę. Fajna pocztówka, takie lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Każde miasto ma w sobie coś co może przyciągnąć potencjalnych turystów. Ja zawsze będę miło wspominał Piotrków. W końcu spędziłem tam pięć lat w czasie studiów.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)