sobota, 2 stycznia 2016

BISKUPIN

Wieś w województwie kujawsko-pomorskim, ok. 7 km na południe od Żnina. Na półwyspie J. Biskupińskiego, prasłowiańska osada warowna z okresu halsztackiego (700-400 p.n.e.) odkryta w 1933 r. Gród kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza, stanowiący dowód osiadłego trybu życia Prasłowian w tym okresie. Osada była obwiedziona wałem drewniano-ziemnym, w jego obrębie wzdłuż ulic stało ok. 100 drewnianych domów o pow. ok. 90 m². Obecnie rezerwat muzealny obejmujący zrekonstruowaną część osady z falochronem, wałem obronnym, bramą wjazdową i ulicami.

 
 Rezerwat archeologiczny

Biskupin nazywany dawniej Polskimi Pompejami, to najbardziej znany w środkowej Europie rezerwat archeologiczny. Co roku we wrześniu odbywa się tu popularny festyn archeologiczny, który przenosi gości w czasy najdawniejsze i średniowieczne, prezentując życie codzienne ówczesnych mieszkańców, a także czas wojen (inscenizacje potyczek, pojedynki wojów).

Pocztówkę otrzymałem od Przemka z bloga Gwidonem przez Polskę...

10 komentarzy:

 1. Piękna pocztówka do kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Biskupinie byłam, choć było to bardzo dawno to pamiętam, że podobało mi się :) Pocztówka bardzo ciekawa, tylko ten szkielet trochę przerażający :P

  OdpowiedzUsuń
 3. przez Żnin często przejeżdżam w drodze do i z Poznania, wiele razy zwracałam też uwagę na kierunkowskaz w stronę Biskupina, ale jeszcze ani razu tam nie byłam. mam nadzieję, że w końcu uda mi się odwiedzić to miejsce, tyle razy się o nim uczyłam w szkole, że wypadałoby skorzystać w końcu z okazji i zobaczyć to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biskupin zajmuje ważne miejsce w prasłowiańskiej historii Polski, więc na pewno warto odwiedzić to miejsce.

   Usuń
  2. Warto wybrać się tam szczególnie we wrześniu. Wówczas organizowany jest tam coroczny Festyn Archeologiczny. Raz miałem przyjemność tam być na takim festynie. Super sprawa.

   Usuń
 4. Nigdy mnie nie ciągnęło do Biskupina, ale gdybym kiedyś była w pobliżu to pewnie bym odwiedziła to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Planuję odwiedzić Biskupin razem z moją przyjaciółką i jej mężem. Oni sami mieszkają niedaleko - w Gnieźnie. Byłam w Gnieźnie wiele razy. To najstarsze miejsca w Polsce, chciałabym na własne oczy zobaczyć tą osade, jak dawniej żyli ludzie w naszym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 6. BISKUPIN <3!!! Byłam w którejś z podstawówkowych klas, chyba w czwartej. Był całkiem miło, jednak teraz, jako już dorosła osoba odebrałabym wszystko inaczej podczas takiej wizyty. Chyba muszę wybrać się tam jeszcze raz :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również byłam w Biskupinie w trakcie wycieczki szkolnej :) Było to już dobre 12 lat temu, a może i więcej :) Pamiętam że mi się tam podobało, muszę pojechać ponownie bo jednak jako dziecko nie wszystko zapamiętałam z tego wyjazdu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super pocztówka. Byłam kilka lat temu w Biskupinie i wspomnienia do tej pory są super.
  Pozdrawiam
  Zapraszam do mnie http://snowarskakarolina.blogspot.com/
  PS: Obserwuję, liczę na rewanż.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)