sobota, 16 maja 2015

GONIĄDZ

Goniądz to małe, dwutysięczne typowo rolnicze miasteczko położone na wysokim brzegu rzeki Biebrzy. Piękne i pełne uroczych zakątków i wyjątkowych miejsc. Większość terenów tego malowniczo położonego na wysokiej skarpie miasteczka jest pod ścisłą ochroną Biebrzańskiego Parku Narodowego. To miejsce gdzie czas się zatrzymał! Tu odpoczniesz słuchając śpiewu ptaków oraz rechotu żab.
 

Goniądz to stary gród podlaski, którego historia sięga 1358 roku. W wiekach średnich bronił granic Mazowsza od najazdów Jaćwingów i Litwinów. Warty obejrzenia jest neobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Agnieszki zbudowany w latach 1922-24 w stylu neobarokowym. Na wzgórzu wznosi się cmentarz wraz neogotycką kaplicą z 1907 roku. Z cmentarza możemy podziwiać piękną panoramę miasta Goniądz, z której zauważalnym punktem jest kaplica usytuowana na skarpie. Stoi na terenie dawnego cmentarza szpitalnego. Kaplica pod wezwaniem Św. Floriana pochodzi z 1864 roku. Na jej stropie znajduje się wizerunek świętego Floriana. Kilka metrów dalej, po prawej stronie stoi Młyn wodny "Dołek". Zbudowany w połowie XIX wieku, pełnił funkcję młynu gospodarczego.

11 komentarzy:

 1. Pięknie wyglądają te wieże kościoła i kapliczka na wzgórzu. Fajnie, ze takie małe miejscowości też maja swoje pocztówki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam na wypoczynek takie miejsca gdzie czas się zatrzymał płynie wolniej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowita nazwa miejscowości :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa pocztówka i nazwa miasteczka :)

  http://wyjatkowewyjatkowosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej w oczy rzucił mi się kościół, co w sumie jest dość dziwne, bo rzadko kiedy zwracam uwagę na obiekty sakralne na kartkach prezentujących coś więcej niż samą świątynię. Nie słyszałam nigdy o tej miejscowości, jednak patrząc na tą kartkę, wierzę że czas się tam zatrzymał, a odpoczynek w takiej lokalizacji byłby bardzo cichy i spokojny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak patrzę na tą pocztówkę widzę parafialny kościół, jest bardzo podobny do mojego, szczególnie zarys i koloystyka. Czasami cieszę się, że mieszkam na wsi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie słyszałam o tej miejscowości... Widać, że wieś jest bardzo ładnie położona :)

  OdpowiedzUsuń
 8. słyszałam o tej miejscowości już gdzieś.. szkoda, że moja wioska nie ma pocztówek, bym ją rozsławiła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak spojrzałam na tytuł to sama nie wiedzieć czemu przeczytałam "Grudziądz" :D. Miejsce gdzie czas się zatrzymał - uwielbiam takie rejony, coś w sam raz dla mnie :). Póki co mam tylko kilka takich miejsc, m.in. w Borach Tucholskich.

  OdpowiedzUsuń
 10. Rolnicze miasteczko o.O Jest mniej zabudowane niż siedziba mojej gminy wiejskiej :) Wydaje się bardzo urokliwe :)
  Pozdrawiam - niezmiennie - najserdeczniej :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)