wtorek, 31 marca 2015

SURAŻ

Miasto ładnie położone nad rzeką Narwią, w miejscu dawnej przeprawy, gdzie rzeka tworzy w pasmie wzniesień dochodzących do 152 m n.p.m. Początkami swoimi Suraż sięga XI w., kiedy to został założony gród warowny. W 1440 r. otrzymał prawa miejskie nadane przez Kazimierza Jagiellończyka. Poza kościołem i cerkwią był tutaj zbór ariański oraz synagoga.
W Surażu znajduje się grodzisko nazywane „Górą Królowej Bony”, gdzie zachowały się ślady dawnego zamku. Kościół katolicki z 1873 r. w stylu neobarokowym z interesującą figurą Chrystusa Nazareńskiego w ołtarzu głównym. Warto zapoznać się z ekspozycją Społecznego Muzeum Archeologicznego – liczne dokumenty historyczne, zabytki archeologiczne.

Suraż – panorama miasta z kościołem p.w. Bożego Ciała, zespół szkół, prywatne muzeum archeologiczne, Łapy - mosty na Narwi, kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła.

15 komentarzy:

 1. Piękna panorama! Tak zielono :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna kartka, ale najbardziej urzekł mnie most kolejowy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze chciałam mieszkać nad rzeką, na razie jeszcze mi się to nie udało. Chociaż to dziwne, bo boję się mostów i zawsze jak mam po nich przejść to biegnę jak najszybciej. Mimo wszystko chcę zobaczyć te największe mosty świata ;) Pocztówka jest urocza, tylko pozazdrościć tyle zieleni! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jeszcze zamieszkasz nad rzeką. Jeśli ktoś bardzo chcę, to marzenia się spełniają:)

   Usuń
 4. Miasto rzeczywiście ma długą historię. Ale, jak wyczytałam, to jedno z najmniejszych miast w Polsce, więc chyba historia go nie oszczędziła. A panorama na pocztówce bardzo ładna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jedno z najmniejszych miast,a jednocześnie najstarszych w podlaskim. Jednym z powodów upadku tego miasta jest brak kolei, której mieszkańcy nie chcieli.

   Usuń
 5. jak to przez postcrossing można się dużo nauczyć, nie miałam pojęcia o takim miejscu :) pocztówka jest piękna, kolorowa, gratuluję takiego okazu w kolekcji :)!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładna karteczka!
  P.S. Dziękuję za kartkę wielkanocną :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna miejscowość :)
  Dziękuję za życzenia wielkanocne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, że święta nie są takie zielone jak widoczek na tej pocztówce. Górny widok jest bardzo ładny, a ja muszę przyznać, że nie słyszałam nigdy o tym miejscu ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)