piątek, 20 marca 2015

RAJGRÓD

Jezioro Rajgrodzkie (pow. 1620 ha, głębokość do 52 m) należy do grupy jezior mazurskich. Silnie rozczłonkowane i rozgałęziające się długimi odnogami, z których dwie stanowią odrębne jeziora Stackie i Przepiórka. Brzegi, zwłaszcza południowy, zalesione. Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe, przystanie, plaże, kąpieliska oraz dogodne miejsca do biwakowania. Przez Jezioro Rajgrodzkie przebiega malowniczy szlak wodny z Olecka przez Kanał Woźnawiejski do Biebrzy.
Nad J. Rajgrodzkim miasto Rajgród. W XII-XIII w. gród jaćwieski zwany Raj. Prawa miejskie 1566-1870, ponownie od 1924. Na półwyspie d. gród jaćwieski tzw. Góra Zamkowa. Zachował się trójkątny rynek, grodzisko nazywane „Zamczyskiem”, drewniana dzwonnica z XVIII w., kościół z lat 1907-1911.  
 Na zdjęciach: Jezioro Rajgrodzkie, leśna droga, ośrodek wypoczynkowy „Kormoran”, ośrodek wypoczynkowy Białostockich Zakładów Energetycznych.

7 komentarzy:

 1. patrząc na tę karteczkę mam ochotę się spakować i wyruszyć do tego miejsca! gdyby tylko było cieplej - czyt. maj i pięknie kwitnąca przyroda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta kartka zdecydowanie kojarzy mi się z wakacjami z moich nastoletnich czasów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nazwa miejscowości sympatyczna. Ciekawe, czy życie tam jest również 'rajskie" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po raz kolejny się powtórzę, że lubię wszystkie pocztówki z mapkami, więc i ta jest jak najbardziej interesująca dla mnie. Jeziora kojarzą mi się z wakacjami, a pogoda za oknem jest tak przyjemna dzisiaj, że aż chciałoby się pojechać w takie okolice i trochę pospacerować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie byłam w tej miejscowości:) Ciekawostka pocztówkowa, a kartka chyba z lat 80-tych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się:) Na pocztówce naklejony jest znaczek z 1982 r.

   Usuń
 6. Nigdy tam nie byłam lecz patrząc na te zdjęcia chętnie bym tam pojechała :)

  http://my-life-story-2.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)