niedziela, 28 grudnia 2014

NAŁĘCZÓW

Miasto w woj. lubelskim, prawa miejskie otrzymało w 1963 r. Uzdrowisko malowniczo położone wśród lessowych wąwozów porośniętych bujną roślinnością, nad rzeką Bystrą, specjalizujące się w leczeniu chorób serca. Posiada źródła mineralne, złoża borowiny i łagodny klimat. Na przełomie XIX/XX w. przebywali tu i tworzyli między innymi Bolesław Prus i Stefan Żeromski.

Pałac Małachowskich – siedziba Muzeum B. Prusa oraz fragmenty wnętrz muzeum.

W krajobrazowym pięknym parku (XIX w.) budynki sanatorium i pałac Małachowskich. W zabytkowym pałacu wybudowanym w latach 1771-73 w stylu barokowo-klasycystycznym mieści się Muzeum Bolesława Prusa. Przed pałacem pomnik Bolesława Prusa (1966).

Gmach Muzeum Spółdzielczości, zaproj. przez Jana Koszczyc-Witkiewicza, wzniesiony w 1911 r. Budynek dawnej Ochronki, zbudowany w latach 1906-1907 wg proj. J. Koszczyc-Witkiewicza, obecnie Przedszkole im. Adama Żeromskiego. Willa „Oktawia” z 1880 r. Chata z 1905 r. wg proj. J. Koszczyc-Witkiewicza, obecnie Muzeum S. Żeromskiego. Mauzoleum Adama Żeromskiego z 1922 r.

Wilia „Oktawia” stanowiła niegdyś własność żony Stefana Żeromskiego. Powyżej wilii, na wzgórzu tzw. Chata Żeromskiego, obecnie Muzeum Żeromskiego. Drewniany dom w stylu podhalańskim. W pobliżu kamienne mauzoleum, w którym pochowany jest syn Żeromskiego Adam. W 1968 r. otwarto Muzeum Ruchu Spółdzielczego (jedyne w Polsce).

Pocztówki otrzymałem od Ewy z Tomaszowa Maz. :)

8 komentarzy:

 1. Wszystkie budynki na drugiej pocztówce są niezwykłe. Każdy ma inny kształt, przeznaczenie i w ogóle. Nawet nie wiedziałam, że Nałęczów kojarzony jest z Żeromskim :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeromski w Nałęczowie spędził jedynie kilka lat swego życia. Ale to tutaj nastąpił rozkwit jego kariery pisarskiej.

   Usuń
 2. Willa Oktawia to piękny budynek.
  Mnie Nałęczów do tej pory kojarzył się tylko z wodą Nałęczowianką. Ale może to się zmieni. Żeromskiego do tej pory nic nie czytałam, ale to pewnie też się zmieni. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Żeromskiego nie przerabia się w liceum? Ludzie bezdomni i Przedwiośnie to kiedyś były obowiązkowe lektury. Chyba, że to wszystko przed Tobą?
   Świetne kartki, a te budynki w rzeczywistości muszą być ciekawe.

   Usuń
  2. Ja przerabiałam w gimnazjum i szkole średniej...

   Usuń
  3. Ludzie bezdomni i Przedwiośnie to nadal są lektury obowiązkowe w liceum już na poziomie podstawowym.

   Usuń
 3. Byłam w Nałęczowie gdy jechaliśmy do Kazimierza Dolnego.
  Oczywiście było źródło tak, z którego jest Nałęczowianka, ale był zakaz pobierania tej wody. Oczywiście wziełam ją, bo napis był specjalnie, aby kpić w sklepie w butelce gotową :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Nałęczowie byłam raz i jest tam naprawdę bardzo ładnie :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)