czwartek, 6 listopada 2014

SPAŁA

Miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą w lasach spalskich będących częścią Puszczy Pilickiej, 10 km na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego. Niegdyś odbywały się tu polowania książąt mazowieckich, królów polskich i carów. Ośrodek przygotowań olimpijskich z przystanią wioślarską i halą sportową.

SPAŁA Muzeum Leśników. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. INOWŁÓDŹ Późnogotycki kościół pw. św. Michała z 1520 r.

Rezerwat „Spała” położony na obu brzegach Pilicy, 1 km na wschód od Spały. Rosną tu 200-250-letnie dęby, których obwody pnia dochodzą do 4 m. W czasie okupacji hitlerowskiej w okolicznych lasach działał oddział mjr „Hubala” - H. Dobrzańskiego.

INOWŁÓDŹ: Rzeka Pilica z widokiem na obronny kościół romański z XI w. Synagoga z I poł. XIX w. SPAŁA: Kościół w stylu zakopiańskim z 1923 r. Aleja Prezydenta I. Mościckiego.

INOWŁÓDŹ 16 km na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego, 7 km na wschód od Spały. Miejscowość turystyczno-wypoczynkowa nad Pilicą. Inowłódź był wzmiankowany w XI w. Kościół Św. Idziego fundacji Władysława Hermana zbudowany jako wotum z okazji urodzin Bolesława Krzywoustego.

Spała – rzeźba spiżowego żubra z 1860r.; Inowłódź – romański kościół obronny z 1082 r. ; Rzeka Pilica pod Inowłodziem

Miejscowość jest związana z Tuwimem, który tu przyjeżdżał w młodości. Miejscowa szkoła nosi imię poety, została przez niego wyposażona.

9 komentarzy:

 1. Fajna nazwa " Spała " , aż czuje się senna ;p Śliczne pocztówki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heheh, ja już też czuję się senna, a nadal blogi przeglądam ;) I co rusz się dowiaduję czegoś nowego :D

   Usuń
 2. O Spale słyszałam, ale pierwszy raz słyszę nazwę Inowłódz. Nie wiem co znaczy nazwa, ale Ino włódz? Tylko włódz? Jeśli tak, to co to jest włódz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwa pochodzi od słów "ino włócz" czyli tylko bronuj. Ziemia w okolicy była mało urodzajna i często było trzeba ją bronować.

   Usuń
  2. Aha no właśnie to włódz mi nie pasowało i nie mogłam znaleźć co to jest... :)

   Usuń
 3. Spała kojarzy mi się z ośrodkiem przygotowawczym, bo to chyba właśnie tam jest. ;)
  i strasznie ładne pocztówki, takie starodawne. :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Obie miejscowości są mi znane, ponieważ w Spale byłam na ćwiczeniach terenowych, a Inowłódz odwiedza moja znajoma ;) Pocztówki troszkę staromodne, ale wyglądają dość ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pocztówki z końca lat 90, więc nie takie znowu stare:)

   Usuń
 5. Warto wspomnieć, że do Inowłodza przyjeżdżał z Łodzi na letnisko Julian Tuwim. Ewa Demarczyk przecudnie śpiewa "A może byśmy tak, najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa..." Słowa to wiersz napisany przez Tuwima.
  Homolek

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)