sobota, 11 października 2014

GIETRZWAŁD

Gmina pełna cudów!

Gmina Gietrzwałd leży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, przy Drodze Tysiąca Jezior Północy, czyli krajowej drodze nr 16. Położona jest niezwykle malowniczo wśród 14 jezior, pięknych pól uprawnych oraz lasów. Największą rzeką przepływającą przez teren gminy jest Pasłęka, która stanowi naturalną granicę między Warmią i Mazurami. Kusi malowniczym krajobrazem oraz urokliwym środowiskiem naturalnym, które wchodzi w skład obszaru Zielonych Płuc Polski.

Sanktuarium Matki Boskiej w Gietrzwaldzie (widok z lotu ptaka)

Gmina Gietrzwałd jest znana na całym świecie dzięki Objawieniom Maryjnym z 1877r. 100 lat po tych wydarzeniach Gietrzwałd stał się miejscowością pielgrzymkową i punktem na szlaku odwiedzających miejsca kultu Matki Bożej. Gmina Gietrzwałd jest znana na całym świecie dzięki Objawieniom Maryjnym z 1877r. 100 lat po tych wydarzeniach Gietrzwałd stał się miejscowością pielgrzymkową i punktem na szlaku odwiedzających miejsca kultu Matki Bożej. Rocznie przybywa tu około 1 mln pielgrzymów i turystów.
Zabytkowy zespół pałacowy, z końca XIX i XX wieku

Wieś Łęguty położona jest nad Pasłeką. Zachował się architektoniczny układ założeń dworsko-folwarcznych z XIX wieku z dworkiem, oborą, kuźnią, piekarnią i gorzelnią. Wzdłuż drogi ciągną się dawne czworaki folwarczne. W środku wsi zwraca uwagę zabytkowy kościół ewangelicki z I poł. XVIII wieku oraz równie zabytkowy cmentarz.

Pocztówki otrzymałem od Lenki w ramach wymiany;)
Więcej pocztówek i informacji o gminie Gietrzwald na jej blogu Świat pocztówek Lenki!

6 komentarzy:

 1. Pocztówki z tej gminy są przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem dlaczego ale ostatnia pocztówka wywołuje we mnie dziwny lęk. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi też bardzo podobają się te kartki, ale sama nie zebrałam wszystkich :/ Jednej mi brakuje i już tak zostanie. Pałacyk w Łajsach jest piękny na żywo i tylko w połowie odremontowany. Zapraszam do odwiedzenia Gminy Gietrzwałd :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza pocztówka jak najbardziej w moim guście :) Chociaż dwie pozostałe także bardzo ładne.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)