sobota, 4 października 2014

BESKID SĄDECKI

Górzysta ziemia sądecka jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych regionów Polski. Decydują o tym: urozmaicony krajobraz, na który składają się beskidzkie góry z rzecznymi przełomami, bogactwo walorów leczniczo-wypoczynkowych, liczne zabytki i tradycyjna kultura ludowa. Beskid Sądecki składa się z dwóch pasm, które rozdziela dolina rzeki Poprad. Zachodnie pasmo między rzekami Dunajcem i Poprad, to pasmo Radziejowej. Pasmo wschodnie to Pasmo Jaworzyny Krynickiej.

Schronisko Bacówka nad Wierchomlą, rzeka Poprad w okolicy Piwnicznej, szczyt Radziejowej, Czarci Kamień w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, jeziorko Czarna Młaka koło Muszyny, Wodospad Wielki w Obidzy Jazowskiej

Z malowniczymi trasami wzdłuż przełomów Dunajca i Popradu to obszar o dużym ruchu turystycznym. Przełom Popradu rozdziela pasma Radziejowej (1262 m) i Jaworzyny (1114 m). W dolinie rzeki znane uzdrowiska: Muszyna, Żegiestów, Piwniczna, a w górach słynna Krynica.
Dwie największe rzeki Sądecczyzny wypływające z Tatr ukształtowały swoimi przełomami wspaniały krajobraz stwarzając warunki dla turystyki oraz równocześnie pełnią istotne funkcje gospodarcze , pozwalając na zebranie wielkich zasobów energii poprzez gromadzenie zapasów wody w sztucznych jeziorach.

Tę pocztówkę dostałem od Sary w ramach wymiany :)

Beskid Sądecki obfituje w liczne i cenne źródła mineralne różnego typu, wtryskające szczególnie w dolinie Popradu i jego dopływów. Źródła te stanowią naturalne bogactwo regionu i dały podstawę do stworzenia tutaj ośrodków leczniczo-wypoczynkowych. Górotwór sądecki pokrywają wspaniałe lasy z niezwykle bogatym i urozmaiconym drzewostanem, obfitującym w grzyby i runo leśne. 

Wielki wodospad w dolinie Obidzy. Dolina Popradu w okolicy Zubrzyku, jesień nad Popradem.

10 komentarzy:

 1. Wszystko kojarzy mi się niezwykle wakacyjnie. A najbliższa przerwa w pracy szykuje się dopiero w okresie świąt ehh

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowne widoki :) Kocham wodospady!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak miło patrzeć na obiekty czy krajobrazy, które się zna. :) Dziękuję za pokazanie pocztówki ode mnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjny blog! Dołączam się :) Mój rodzinny Beskid Niski też jest piękny :)
  W wolnej chwili zapraszam też na mojego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Już obserwuję Twój blog:) A z Beskidu Niskiego na blogu jest pocztówka z Iwonicza.

   Usuń
  2. Jeśli można, to chętnie prześlę Ci pocztówkę z Szymbarku w Małopolsce :) To moja rodzinna wieś, piękna, otoczona trzema górami, z wyjątkowym renesansowym dworem obronnym i skansenem. Ale to dopiero jak zawitam w moje rodzinne strony i odgrzebię moją kolekcję pocztówek :) Póki co czekam na Twoje kolejne wpisy, kocham podróże :)

   Usuń
  3. Z Szymbarku jeszcze nie mam pocztówki, ucieszyłaby mnie pocztówka z tak malowniczego miejsca:)

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)