wtorek, 2 września 2014

GIŻYCKO

Giżycko leży w północno-wschodniej części Polski. Jest to największe miasto Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. 
Giżycko rozłożone jest na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Dzięki swemu malowniczemu położeniu jest jednym z największych w Polsce ośrodków wczasowo-turystycznych oraz centrum turystyki wodnej, sportów wodnych i bojerowych. Przez swą popularność i liczne rzesze turystów zyskało miano „letniej stolicy” Polski.

jezioro Niegocin

Najcenniejszym zabytkiem jest zamek krzyżacki. Ciekawym zabytkiem jest potężna Twierdza Giżycka, zwana także Twierdzą Boyen.
Herbem miasta są trzy białe leszcze ułożone poziomo na niebieskim tle. Dawna nazwa miasta Lec, obecna została nadana po wojnie na cześć Hermana Gizewiusza (Giżyckiego), działacza narodowego i oświatowego na Mazurach, zasłużonego w walce z germanizacją (1810-48). Miejsce urodzenia Wojciecha Kętrzyńskiego (1838-1918), historyka i etnografa.

Plac Grunwaldzki, port w Giżycku, Urząd Miasta, Plac Grunwaldzki


Giżycko jest także centrum kulturalnym i oświatowym Mazur. Odbywa się tu wiele festiwali i koncertów oraz słynne Giżyckie Koncerty Organowe. Tradycją stały się organizowane w maju Dni Giżycka.
Giżycko to idealne miejsce dla żeglarzy, amatorów pieszych i rowerowych wędrówek, wędkowania, grzybobrania, miłośników niepowtarzalnej przyrody Mazur, błogiej ciszy i spokoju.

3 komentarze:

  1. Pierwsza pocztówka najśliczniejsza, te urocze łódeczki skradły moje serce. Wychodzi na to, że powinnam mieszkać nad jakimś jeziorem albo morzem, skoro tak urzeka mnie widok łódek, czy to na pocztówkach, czy w rzeczywistości ;) Ale góry też kocham. To może lepiej, że mieszkam pomiędzy jednym cudem natury a drugim ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale gdybyś mieszkała np. na Sycylii, to miałabyś te oba cuda natury w jednym miejscu;)

      Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)