Mierzeja Helska inaczej półwysep Hel ciągnący się na przestrzeni 34 km, oddzielający Zatokę Pucką (nazywaną Małym Morzem) od otwartego Bałtyku (Wielkiego Morza). Najwęższa część mierzei około 200 m, najszersza – blisko 3 km w pobliżu jej krańca. Przez półwysep przebiega linia kolejowa z 1922 r. Wzdłuż półwyspu ciągną się wały wydmowe; najwyższa wydma osiąga 24 m npm. Mierzeja Helska jest tworem morskich prądów i wiatrów.
Jastarnia to znane kąpielisko z portem rybackim i przystanią statków spacerowych. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1378 r. Mała latarnia morska. Plaże nad Małym i Wielkim Morzem. Wędzarnie i smażalnie ryb. W nowym kościele (zbudowanym w 1931 r.) ciekawe wyposażenie – rzeźby z motywami rybackimi z XX w. W pobliżu kościoła można odnaleźć zaułki ze starymi chatami rybackimi.
Jeszcze nigdy tam nie byłam, ale chciałabym. Widok z pocztówki przypomina mi wakacje, jezioro, słoneczko i żagle. Oj chyba zima już daje mi się we znaki ;)
OdpowiedzUsuńByłam w Juracie, na Helu, ale w Jastarni nigdy :). Aczkolwiek mam zamiar ją odwiedzić, moim celem jest zaliczenie wszystkich kąpielisk na półwyspie.
OdpowiedzUsuńNo to życzę powodzenia w realizacji tego zamiaru:)
UsuńMam nadzieję, że się spełni :D. Już czekam na cieplejsze dni, wtedy od razu wsiadam w samochód i jadę!!!
Usuń