Wenecja Mazowsza
Miłośnicy tysiącletniego grodu nad Narwią - zakochani w swoim mieście, dopatrują się pewnych analogii ze słynną Wenecją, spacerując nad odnogami rzeki oblewającej niczym weneckie kanały wyspę, na której rozłożyło się centrum dzisiejszego miasta. Nazwa miasta pochodzi od nazwy małej rzeczki Pełty, zwanej Peltovia, uchodzącej do Narwi kilka kilometrów na północ od miasta. Pułtusk przez 200 lat, w wiekach XV i XVI, był centrum życia umysłowego i kulturalnego Mazowsza. Z dawnych czasów pozostały interesujące zabytki architektury. W gotyckiej wieży dawnego ratusza mieści się dziś Muzeum Regionalne. Ratusz znajduje się pośrodku najdłuższego w Polsce rynku (400 m) otoczonego klasycystycznymi kamieniczkami. Z innych zabytków zasługują na uwagę: dwie gotyckie baszty obronne z lat 1508-33, gotycki zamek biskupów płockich przebudowany stylu renesansowym. Od 1974r. przeznaczono zamek na "Dom Polonii" - miejsce zjazdów i spotkań gości polonijnych.
Kiedyś przejazdem zahaczyłem o Pułtusk. Być może kiedyś tam jeszcze zawitam. Z miejsc wartych odwiedzenia na pewno można wymienić rynek.
OdpowiedzUsuńPięknie opisujesz swoje pocztówki. Powodzenia w 2022 Roku !
OdpowiedzUsuńTak w Pułtusku jest dużo kanałów.
OdpowiedzUsuńJest tam jeszcze bardzo ładna bazylika. https://poznajswojkraaj.blogspot.com/2016/03/najduzszy-rynek-w-europie.html
OdpowiedzUsuń