Wieś położona nad lewym dopływem płynącej w pobliżu rzeczki Nereśli, przy drodze lokalnej prowadzącej z Knyszyna do Moniek. Pierwsze ślady osadnictwa w Kalinówce Kościelnej pochodzą z 500 r. p.n.e. Początkami wieś sięga końca XIV w., kiedy to stanowiła własność Radziwiłłów. Najcenniejszym zabytkiem jest modrzewiowy kościół zbudowany w 1774, trzynawowy z wieżyczkami, o barokowych ołtarzach i wyposażeniu wnętrza pochodzącym z XVIII i XIX w. Stoi na kamiennym fundamencie, jego konstrukcja została wykonana z drewnianych belek, a dach został pokryty gontem.
W pobliżu kościoła znajduje się lamus z 2 poł. XVIII w. Stanowi typowy przykład lamusa dworskiego z charakterystycznymi zastrzałami ciesielskimi dającymi wizualny efekt arkad. Ma dwie kondygnacje, a jego powierzchnia sięga 180m². Obecnie mieści się w lamusie stała wystawa prezentująca życie codzienne dawnej Kalinówki Kościelnej.
Beautiful! Hello from Montreal, Canada. :)
OdpowiedzUsuńOh, Montreal is a great place to live, I guess:)
Usuńpodlaskie to chyba jedno z najmniej znanych przeze mnie województw. kojarzę tylko kilka miejsc, w jeszcze mniejszej liczbie byłam. o tym miejscu też nie słyszałam a szkoda, bo wygląda na bardzo ciekawe i oryginalne.
OdpowiedzUsuńTo miejsce jest mało znane także na Podlasiu. Ale niedaleko znajduje się Knyszyn - ulubione miejsce króla Zygmunta Augusta.
Usuń