Miasto znajdujące się w kotlinie, wśród wysokich pagórków, nad rzeką Kropiwną, dopływem Biebrzy. Położona w urozmaiconym krajobrazowo paśmie wzgórz morenowych. Teren obecnego miasta był od dawna zamieszkany. Świadczy o tym wczesnośredniowieczne grodzisko oraz częste znaleziska wyrobów z kamienia czarnego w niezbyt odległych od Dąbrowy miejscowościach. W 1712 r. Dąbrowę nazywano miastem, ale dopiero przed 1775 r. Antoni Tyzenhauz spowodował nadanie praw miejskich.
Kościół, cerkiew i Urząd Poczty
Zabytków Dąbrowa Białostocka nie posiada, jednak warto obejrzeć neoromański kościół katolicki. Murowany kościół został zbudowany w latach 1897-1902, na wzniesieniu, na planie krzyża łacińskiego, z apsydą, zakrystią, dwoma wieżami. Fasada ze szczytem usytuowana symetrycznie między wieżami oraz tablicą upamiętniającą ks. Witolda Kuźmickiego, zamordowanego przez hitlerowców. Zwraca uwagę barokowy ołtarz w transepcie (z lewej strony). Interesujące są również obrazy umieszczone na filarach.
przyznam się, że o Dąbrowie Białostockiej akurat nie słyszałam. znam sporo Dąbrów, ale o tej słyszę pierwszy raz. bardzo ciekawe ujęcie dachu cerkwi.
OdpowiedzUsuńJa również nie słyszałam o tej miejscowości, ale bardzo lubię tę część Polski :)
OdpowiedzUsuńNie miałam pojęcia o istnieniu tej miejscowości, a co dopiero pocztówek z jej udziałem :) Podoba mi się nazwa tej rzeki!
OdpowiedzUsuńPierwszy raz słyszę o tym miejscu :). Z dodatkiem "Białostocka" znam tylko Czarną Białostocką :). Kościół wygląda ciekawie, jeśli będę w tych rejonach, na pewno się tam wybiorę.
OdpowiedzUsuńPragnę nadmienić, iż wejściem do cerkwi prawosławnej nie jest urząd pocztowy.
OdpowiedzUsuńCerkiew ma piękne drzwi wejściowe i cudowne wnętrze. Zapraszam do odwiedzenia i modlitwy.
Cerkiew i urząd pocztowy to 2 różne zdjęcia, oddzielone od siebie żółtą ramką.
Usuńta poczta teraz wygląda 100 razy inaczej, nie mam pojecia skad wzięło sie tam to zdjęcie...
OdpowiedzUsuńTo jest właśnie magia fotografii...
Usuń