czwartek, 20 listopada 2014

WĘGORZEWO

Położone jest nad rzeką Węgorapą wypływającą z jez. Mamry w północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Przystań statków Żeglugi Mazurskiej i przystań rybacka. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy.
Na miejscu spalonej przez Litwinów strażnicy w 1335 roku Krzyżacy zbudowali zamek, a w pobliżu którego została założona osada w 1571 roku uzyskuje prawa miejskie. Z zabytkowych budowli zachowały się fragmenty zamku krzyżackiego z końca XIV w. oraz późnogotycki kościół z początków XVII wieku. W mieście zachowała się także zabytkowa plebania oraz kilka kamieniczek z XIX w.


Na pd. od miasta j. Mamry i kompleks jezior typu morenowego. Brzegi jezior urozmaicone, liczne wyspy, na których rezerwaty, m.in. kormoranów na wyspie Upalty na j. Mamry.
Do najwybitniejszych postaci związanych z miastem należy znakomity podróżnik Jerzy Andrzej Helwing urodzony w Węgorzewie w 1666 r. Innym wybitnym mieszkańcem Węgorzewa był urodzony w 1690 Michał Dębowski (Dembovius), autor wierszy łacińskich i polskich.

10 komentarzy:

  1. Nigdy nie słyszałam o tej miejscowości, a wydaje się być całkiem malowniczo położona i warta zobaczenia. Strasznie podoba mi się ten widok z lotu ptaka :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na Mazurach jest mnóstwo takich malowniczych miejscowości :)

      Usuń
    2. Byłam przejazdem na Mazurach i bardzo mi się tam podobało :)

      Usuń
  2. Kiedyś tam byłam na wakacjach. Ładne miasteczko, a zwłaszcza okolica.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ładna pocztówka. Nigdy nie miałam okazji być w tej miejscowości...

    OdpowiedzUsuń
  4. Wiele razy byłam w Węgorzewie, ale jako dziecko i jedyne co pamiętam to świetną zabawę z kuzynami ;p Mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazje je zwiedzić ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię oglądać widokówki u Ciebie. ;)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze!
Jeśli byłaś/-eś w opisywanych miejscach podziel się swoimi wrażeniami :-)